Maszyny budowlane są skomplikowanymi urządzeniami, które zostały skonstruowane tak, aby radzić sobie z najbardziej wymagającymi zadaniami na placach budowy. Jedną z nich jest ładowarka teleskopowa, której budowa nie tylko pozwala na dosięgnięcie nawet bardzo oddalonych elementów, ale też zapewnia bardzo dużą funkcjonalność dzięki wymiennym częściom. Dlatego urządzenie to jest jednym z niezastąpionych elementów prac budowlanych. Składa się ono z dwóch podstawowych brył, które stanowią kabina oraz wysięgnik. Posiadają jednak wiele udogodnień, dzięki którym praca może zostać wykonana sprawnie i bezpiecznie.

Funkcjonalność ładowarki teleskopowej

ładowarki teleskopowe obrotoweDla wielu osób maszyny budowlane kojarzą się z koparkami, Jednak większość z nich pod tym pojęciem wyobraża sobie tak naprawdę ładowarki teleskopowe obrotowe. Pomyłka ta wynika z podobnej budowy niektórych elementów. Pamiętać jednak należy, że funkcje obu tych urządzeń są zgoła odmienne. Koparka ma za zadanie stworzenie odpowiednio dużego wykopu, podczas gdy ładowarka zbierze i załaduje pozostałą po tym procesie ziemię i gruz, ale też inne materiały, w tym elementy konstrukcyjne. Jej budowa jest skomplikowana, posiada jednak kilka charakterystycznych elementów. Przede wszystkim kabinę, w której siedzi osoba odpowiedzialna za sterowanie. W modelach ładowarek obrotowych nie stanowi ona integralnej części podwozia, dzięki czemu może wykonać pełny obrót, bez konieczności poruszania kołami. W podwoziu znajdują się natomiast specjalne podpory, które po rozłożeniu poprawiają stabilność maszyny. Najbardziej rozpoznawalne są jednak teleskopowe wysięgniki. Pozwalają one na sięganie nawet na kilkanaście metrów. Wyposażone są w wymienne zakończenia, takie jak łyżka do nabierania gruzu lub piachu, zamykane łopaty służące podobnemu celowi, a także haki. Te ostatnie są wykorzystywane do przenoszenia na budowie elementów konstrukcyjnych na zawiesiach. Są one zazwyczaj na tyle ciężkie, że ręczne przenoszenie ich byłoby zupełnie nieefektywne, a bez ładowarki należałoby użyć do niego dźwigu, co generuje zbyt wysokie koszty. 

Ładowarki teleskopowe z obrotową kabiną są jednymi z najczęściej wykorzystywanych na placach budowy maszyn. Pozwalają one na sprawne przenoszenie ładunku bez konieczności używania dźwigu. Ich budowa jest skomplikowana, posiada jednak charakterystyczne elementy, takie jak podwozie, które można stabilizować dzięki specjalnym, rozkładanym podporom. Sama kabina operatora nie stanowi natomiast integralnej części podwozia i umożliwia tym samym wykonanie nią pełnego obrotu. Najbardziej rozpoznawalny jest jednak rozsuwany wysięgnik z wymiennymi zakończeniami.