Nitonakrętki to jeden z rodzajów nitów rurkowych.Z kolei nit rurkowy to niewielki kawałek rurki, której jeden lub oba końce w trakcie nitowania jest wywijany i przyklepywany przy użyciu specjalnego narzędzia. Nitonakrętki aluminiowe jak sama ich nazwa wskazuje posiadają gwint. Jest to gwint wewnętrzny, a cała nitonakrętka oprócz niego składa się jeszcze z niegwintowanej części o cienkich ściankach oraz kołnierza.Odcinek gwintowany służy do zamontowania oraz następnie do tego, by móc wkręcić właściwy element złączny.
Właściwości i dostępność nitonakrętek aluminiowych
Podstawową zaletą, która najczęściej jest decydującym czynnikiem przy wyborze nitonakrętek jest fakt, że nitonakrętki aluminiowe są stosunkowo wysoce odporne na korozję. Przy czym wygląda to nieco gorzej jeśli chodzi o korozję elektrochemiczną. Wtedy w miejsce nitonakrętek stosuje się częściej technologię wiercenia termicznego. Jeśli jednak połączenie nie będzie narażone na tego typu zagrożenia, śmiało można zdecydować się na nitonakrętki aluminiowe. Są one niezwykle tanie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ich jakość znacznie przewyższa ich wartość cenową. Potencjalnych użytkowników nitonakrętek zniechęcają jednak koszty oprzyrządowania – zaciskarki do takich połączeń nie należą do najtańszych. Dlatego tu należy zadać sobie pytanie jak często będziemy z tej maszyny korzystać i przekalkulować sobie, czy jej zakup jest dla nas jako producenta opłacalny. Nitonakrętki aluminiowe kupimy w każdym sklepie metalowym, hurtowniach artykułów metalowych, często również napotkać możemy je w sklepach budowlanych. Najniższą cenę oczywiście mają te z hurtowni – warto więc z takową podpisać umowę na dostawy, szczególnie jeśli potrzebujemy dużych ilości nitonakrętek. Są one zawsze sprzedawane na wagę, a jak wiadomo aluminium należy do metali lekkich. Ponadto hurtownie przy większych zamówieniach i długookresowych umowach dają często korzystne zniżki lub prezenty. Jeśli jednak nie potrzebujemy takich ilości, jakie przy minimalnym zamówieniu oferuje nam hurtownia, najlepiej udać się do sklepu metalowego.
Połączenia wykonane za pomocą nitonakrętek stosuje się najczęściej przy produkcji zbiorników lub łodzi. Istnieje wiele rozmiarów nitonakrętek, a wszystkie one są zgodne z europejskimi normami i mieszczą się w określonych ramach tolerancji. Oprócz aluminium, bardzo często stosowanym materiałem przy produkcji nitonakrętek jest stal, w szczególności stal ocynkowana oraz stal nierdzewna. Są one jednak znacznie droższe od najpopularniejszych aluminiowych, stąd też klienci decydują się na nie chętniej i częściej.