Ułożenie diety redukcyjnej dla wielu osób jest bardzo prostą czynnością. Niestety wśród osób odchudzających się na własną rękę bardzo często obserwujemy później niedobory oraz złe funkcjonowanie organizmu. To dlatego jeśli chcemy zrzucić kilka, czy kilkanaście kilogramów, to powinniśmy udać się do dietetyka, który z całą pewnością ułoży nam dietę, która nam nie zaszkodzi, a jedynie pomoże.

Zasady układania diet

układanie diet odchudzającychUkładanie diety dla konkretnego pacjenta najczęściej składa się z kilku faz. Wbrew pozorom układanie diet odchudzających wymaga sporego nakładu pracy. Na samym wstępie dietetyk musi przeprowadzić wywiad. Dzięki niemu poznaje nieco lepiej pacjenta i jego przyzwyczajenia. Poza tym bardzo ważne jest poznanie jego preferencji. Musimy pamiętać o tym, że dieta pod żadnym pozorem nie powinna być dla nas karą. Najlepiej jeśli będzie ona różnorodna, a jej smaki przypadną nam do gustu. Taką dietę znacznie łatwiej będzie nam utrzymać i będziemy mieć mniejszą chęć na podjadanie między posiłkami. Niestety nie każdy dietetyk jest w stanie ułożyć ciekawą dietę. Niektórzy idą znanymi schematami, przez który diety bardzo szybko się nudzą. Niestety zawód dietetyk stał się na tyle modny i popularny, że w sieci pojawia się coraz więcej oszustów, którzy tylko czekają na nowych klientów. Tacy oszuści zazwyczaj powielają jedną dietę po kilka lub kilkanaście razy i wysyłają ją do swoich klientów. Taka dieta nie jest w żaden sposób dopasowana do potrzeb klienta. To dlatego wybierając dietetyka powinniśmy kierować się opiniami na jego temat. Dobrze jeśli udamy się do kogoś, kto już pomógł komuś z naszego otoczenia. Pamiętajmy o tym, że relacja z dietetykiem, czy z trenerem personalnym powinna opierać się na zaufaniu. Jeśli nie zaufamy temu, że dany specjalista jest w stanie wyprowadzić nas z trudnych dolegliwości, to nasza współpraca na pewno nie zakończy się sukcesem. Dzięki pełnemu zaufaniu będziemy mieć pewność, że nasz specjalista wie, co robi i że wszystko jest dla naszego dobra. Pamiętajmy również o tym, że dobry dietetyk będzie inicjował z nami kontakt nawet poza spotkaniami w gabinecie. Dzięki temu będziemy przez cały czas odpowiednio wspierani.

Wbrew pozorom układanie diet nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Jadłospis powinien być dobrany nie tylko do celu, który chcemy osiągnąć, ale także do stanu naszego organizmu. Poza tym w przebiegu niektórych chorób powinniśmy wykluczyć inne problemy zdrowotne, a także nietolerancje pokarmowe, które mogą zaostrzać niektóre objawy. Dietetyka to bardzo złożona dziedzina nauki, którą powinniśmy dokładnie poznać, aby bez problemu móc ułożyć plan żywieniowy dla każdej osoby.