Zboże to wciąż najpopularniejsza odmiana upraw w rolnictwie. Nic w tym dziwnego, gdyż to, że codziennie mamy na swoich stołach chleb, będący najpopularniejszą potrawą na świecie zawdzięczamy właśnie mące produkowanej ze zbóż. Bez tego produktu życie byłoby również możliwe, ale jednak bardzo ubogie, gdyż chleb jest bardzo wydajnym energetycznie i jakościowo produktem spożywczym.

Jak nawozić zboża wiosną?

nawożenie zbóż wiosnąAby cieszyć się dobrym bochenkiem chleba musimy zadbać o półprodukty, które go tworzą. Najważniejszym z nich jest zboże, które zasiane wiosną przynosi plony późnym latem i jest zbierane jako główny produkt podczas żniw. Wiosna to najważniejszy okres, kiedy następuje czas zasiewu zbóż i błędy popełnione podczas niego mogą nam dać się we znaki także w okresie żniw. Rośliny na tym etapie budują swoje ukorzenienie i to w jaki sposób to zrobią wpływa na ich szybki i stabilny rozrost w późniejszym okresie. Korzenie pobierają składniki odżywcze z gleby, dlatego, aby im je dostarczyć powinniśmy odpowiednio przed oraz zaraz po posadzeniu roślin nawozić ją odpowiednimi środkami. Jak podkreślają specjaliści nawożenie zbóż wiosną jest równie ważne co opieka nad nimi w późniejszym okresie. Jeśli zlekceważymy ten czas lub będziemy chcieli zaoszczędzić pieniądze możemy później tego żałować. Rośliny bez odpowiednich substancji odżywczych będą osłabione i niezbyt odporne na pasożyty i warunki atmosferyczne. Zaobserwujemy to na pewno, gdyż objawiać się to będzie słabym wzrostem roślinności oraz ich chorobami. Wprawdzie jest szansa, że jeśli gleba jest urodzajna, to rośliny będą miały wystarczająco dużo składników odżywczych aby zapewnić sobie stabilny wzrost, jednak biorąc pod uwagę to, że gleby w naszym kraju są mocno eksploatowane można powątpiewać w taką możliwość. Dla pewności lepiej prewencyjnie rozpocząć nawożenie, lub jeśli mamy czas i odpowiednie środki najpierw zbadać glebę. Takie badanie może dodatkowo przynieść korzyści w formie ekspertyzy, która wykaże jakich mikroskładników w glebie brakuje, przez co będziemy wiedzieli jaki nawóz przyniesie największe korzyści.

Na zakończenie chciałbym podpowiedzieć, że przy nawożeniu roślin warto skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie rolnictwa i nawozów i za ich pomocą dobrać odpowiednie środki do nawożenia. Sami nie jesteśmy w stanie do końca określić, które składniki są wymagane, a które możemy sobie odpuścić. Eksperci borą pod uwagę wyniki badań, rodzaj uprawy i przewidywane warunki pogodowe w celu wybrania optymalnych nawozów.