Każdy, kto nosi się z zamiarem budowy domu, musi także zadecydować o sposobie jego ogrzewania. Popularne i używane od lat piece węglowe na szczęście odchodzą już do lamusa. Nikt z inwestorów nie decyduje się już na zakup pieca węglowego. Również obecni użytkownicy pieców węglowych coraz chętniej decydują się na ich zmianę. Dlaczego węgiel, pomimo atrakcyjnej ceny, traci swoją popularność? Czym najlepiej go zastąpić?

Biomasa zamiast węgla

piec na biomasęNie od dziś wiadomo, że spalanie węgla niesie ze sobą tragiczne skutki dla środowiska naturalnego. Nadmierna emisja dwutlenku węgla do atmosfery powiększa coraz bardziej efekt cieplarniany. Związki siarki znajdujące się w węglu i emitowane podczas spalania są toksyczne dla wszystkich organizmów żywych. To jedna z głównych przyczyn, dla których odchodzi się od węgla, jako paliwa do ogrzewania. Innym powodem jest zwyczajna wygoda w użytkowaniu, która w przypadku pieców węglowych jest wątpliwa. Ciągłe dokładanie paliwa, wybieranie dużych ilości popiołu, codzienne rozpalanie i pilnowanie, by w piecu nie wygasło. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zapas węgla trzeba mieć gdzie gromadzić. Kotłownia z magazynkiem na opał to miejsce, gdzie nigdy nie będzie czysto. Wszystko to przemawia za zmianą dotychczasowego sposobu ogrzewania domu. Popularnym paliwem stała się ostatnimi czasy biomasa. Biomasa jest odnawialnym źródłem energii. Jest to materia organiczna oraz odpady pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, podlegające biodegradacji. Piec na biomasę emituje znacznie mniejszą ilość dwutlenku węgla niż węgiel (bilans emisji CO2 jest zerowy). Sam proces spalania wiąże się również z ograniczoną ilością popiołu. Jakie zalety posiada jeszcze piec na biomasę? W zależności od wybranego modelu, może być zupełnie automatyczny, co oznacza minimalny nakład pracy przy jego obsłudze. Piec z automatycznym podajnikiem, który według potrzeb dozuje paliwo, do tego świece żarowe, czyli elektryczne zapalarki odpowiedzialne za odpalanie, wszystko to ogranicza do minimum pracę przy jego obsłudze.

Biopaliwa zyskały na ogromnej popularności wśród odnawialnych źródeł energii nie tylko dzięki temu, że są przyjazne środowisku. Ich niezmiernie ważną zaletą jest także fakt, że są dostępne niemal wszędzie, na całej ziemi. Niezależnie od regionu lub kraju, czy też warunków pogodowych. Dzięki temu jest łatwo dostępna, jak również przystępna cenowo (choć niestety w dalszym ciągu droższa od węgla). Jedyną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, to jakość zakupionego paliwa. Im lepszej jakości będzie, tym bardziej efektywne będzie jego spalanie, mniejsze zużycie oraz większe oszczędności.