Styropian doskonale przewodzi ciepło. Wykorzystywany w budownictwie od wielu lat. Jako samo tworzywo jest nieodporne na działanie wielu rozpuszczalników organicznych. Styropian jest wykorzystywany w produkcji artykułów spożywczych, a także wykorzystywany w budownictwie. Można z niego też tworzyć elementy dekoracyjne.

Zastosowania styropianu w życiu codziennym

styropianStyropian to porowate tworzywo sztuczne, które jest otrzymywane poprzez spienienia granulek polistyrenu, które zawierają porofor. Spienienie uzyskuje się poprzez podgrzanie granulek parą wodną. Aby móc wyprodukować styropian musi on zostać dopuszczony, jako materiał izolacyjny w budownictwie. Ważne jest przeprowadzenie dodatkowych badań palności styropianu. Wyróżniamy styropiany o różnej gęstości. Te posiadające małą gęstość, są dość słabe mechanicznie. Niestety łatwo ulegają zniekształceniu, zgnieceniu. Będą dobre do użycia jako element ozdobny. W budownictwie idealnie sprawdzi się tworzywo, które jest większe i twardsze. Będzie idealne do izolowania elementów konstrukcyjnych takich jak, dachy, podłogi lub stropy żelbetonowe. Tworzywo styropianowe sprawdzi się do izolacji akustycznej. Idealnie spełni swoje zadanie w tłumieniu dźwięków. Będzie dobrym rozwiązaniem, aby wyciszyć niepotrzebne głośne dźwięki w pokoju. Na rynku mamy wiele rodzajów styropianu. Styropian fasadowy, sprawdzi się do izolacji termicznej podłóg, a także w miejscach w okolicy okna. Dzięki zastosowaniu w takich miejscach możemy mieć pewność, że nasze okna będą szczelne i nie będzie nam wiać przez nie. Następnie wyróżniamy styropian podłogowy, który używany jest wyłącznie jak sama nazwa wskazuje do ocieplenia podłogi. Cieplejsza podłoga spowoduje, że ciepło z mieszkania nie będzie uciekać. Z pewnością ocieplona podłoga, zmniejszy nasze koszty związane z ogrzewaniem. Następnie w sklepach możemy znaleźć styropian przeznaczony na fundament. Przyda nam się przy budowie podziemnych elementów naszego domu, zaczynając od piwnicy.Ostatnim typem jest tworzywo przeznaczone na dach. Będzie idealnym materiałem, który posłuży nam do ocieplenia poddaszy i dachów. Tworzywo występuje w kilku kolorach. Kolor płyty styropianowej może zależeć, od materiału użytego od jego wytwarzania. Wszystkie styropiany są koloru białego lub szarego. Występują też szare tworzywa styropianowe z dodatkiem grafitu, który ma na celu poprawienie właściwości izolacyjnych.

Styropian ma wspaniałe właściwości izolacyjne. Ma także wiele zastosowań, głównie w przemyśle budowniczym. Warto wybrać dobrej jakości styropian. Przy jego poszukiwaniu, warto zaczerpnąć opinii i pomocy specjalisty. Pomoże on nam dopasować idealny styropian, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się ciepłym wnętrzem.