Kilka lat temu przez nasz kraj przeszła taka wichura i burza śnieżna, że w większości polskich miast zabrakło prądu i to na dłużej. Wówczas rekordowo wzrosła sprzedaż agregatów, które po wlaniu paliwa i odpaleniu mogły generować prąd. Taki sam prąd jak mamy w swoich gniazdkach. Wtedy wszyscy przekonali się do tego, że agregaty to urządzenia niezastąpione, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Wystarczyła jedna burza śnieżna, żeby dostrzec zalety prostego urządzenia generującego prąd.

Agregaty prądotwórcze z silnikami diesla

agregat prądotwórczy dieselNie będzie żadnym nadużyciem napisanie, że zdecydowana większość agregatów działa na silnikach diesla. Mniej popularne agregaty na benzynę są może i trochę tańsze, ale palą znacznie więcej paliwa, aniżeli wspomniane diesle. To jest dokładnie tak samo jak z samochodami. Te, które zasilane są silnikami benzynowymi są tańsze, ale mają większe spalanie od tych, do których leje się olej napędowy. W każdym razie każdy agregat prądotwórczy diesel jest ekonomiczniejszy w swoim działaniu. A teraz warto zastanowić się do czego może się w domach przydać taki agregat. Na pewno będzie nie zastąpiony przy wspomnianej sytuacji, w której zniszczone zostają przewody elektryczne. Kiedy w gniazdkach zabraknie prądu to wystarczy odpalić taki ekonomiczny agregat prądotwórczy diesel i podłączyć do niego kilka przedłużaczy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na moc takiego generatora prądu, bo każdy ma inną. Niektóre generatory wystarczą do zasilenia wszystkich domowych urządzeń elektrycznych, a niektóre zmuszą użytkowników do dokonania wyboru. W każdym razie najmocniejsze generatory pozwalają na zasilenie całego domu w energię elektryczną. Urządzenia te przydadzą się po prostu wszędzie tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony. Taki generator prądotwórczy można wziąć ze sobą na działkę albo wykorzystać do prac prowadzonych z daleka od źródła prądu. Jeśli już posiada się dobry i ekonomiczny agregat to pewne jest to, że zawsze znajdzie się dla niego jakieś zastosowanie.

Nie ma takiej możliwości, żeby mieć w domu agregat i go w żaden sposób nie wykorzystywać. Przecież wystarczy nawet kilkugodzinna przerwa w dostawie energii elektrycznej, żeby znaleźć zastosowanie dla agregatu. W przemyśle wykorzystuje się je bardzo często podobnie zresztą jak w branży budowlanej. Wiele domów wybudowanych zostało na działkach bez prądu. Wówczas do budowy wykorzystuje się prąd wygenerowany przez agregat. Na pewno jest to urządzenie, które zawsze warto jest mieć w domu i pod ręką.