Najczęstszymi przyczynami bólu kolana są różne urazy oraz stłuczenia, które przytrafiają się wielu osobom. Najczęściej mijają samodzielnie, czasem pomocne okazuje się stosowanie różnorodnych żeli oraz środków łagodzących ból, a także nieobciążanie kolana. Ból kolana może być także przyczyną różnorodnych infekcji oraz chorób, dlatego jeżeli trwa zbyt długo konieczna jest wizyta u specjalisty i trafna diagnoza.

Różne przyczyny dokuczliwego bólu kolana

dokuczliwy ból kolana w poznaniuBorelioza może być przyczyną bólu kolana, co wynika z bakterii, które dostały się do organizmu wraz ze śliną kleszcza. Wymaga ona leczenia antybiotykami, bo w innym przypadku może zakończyć się ona bardzo poważnie. Niektóre osoby mają problemy zwyrodnieniowe, które wynikają ze starzenia się tkanki chrzęstnej lub przeciążenia stawów. Przyczynia się do tego dźwiganie, nadwaga, używanie nieodpowiedniego obuwia. Skarżymy się wówczas na sztywnienie i ból w kolanie, który z czasem staje się dokuczliwy przy każdym ruchu. Często można także usłyszeć charakterystyczne trzeszczenie w stawie i ograniczenie ruchomości. Czasem pojawia się także zaczerwienienie oraz obrzęk, co sprawia, że koniecznie należy udać się do specjalisty, by ten postawił odpowiednią diagnozę. Nie należy bagatelizować problemu, jakim jest długotrwały oraz dokuczliwy ból kolana W Poznaniu znajdziemy wiele miejsc, gdzie profesjonalni lekarze oraz specjaliści udzielą nam pomocy. W zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz przyczyn bólu konieczne okazuje się że odpowiednie leczenie. Czasem wstrzykuje się leki sterydowe, innym razem pomocne okazują się ćwiczenia oraz leki przeciwzapalne. Czasem konieczna jest rekonstrukcja stawu kolanowego czyli endoproteza. Najczęściej niezbędna jest także rehabilitacja, systematyczne ćwiczenia, które mają za zadanie poprawę ruchomości stawów, wzmocnienie mięśni, a także skuteczne złagodzenie bólu. Jednak ćwiczenia bezwzględnie powinny odbywać się pod okiem rehabilitanta, ponieważ wykonywane samodzielnie mogą spowodować pogorszenie się stanu i obciążenie stawów.

Przyczyn bólu kolana może być cała masa, począwszy od błahych powodów, jak stłuczenie poprzez poważną chorobę, która nieleczona może znacznie utrudnić nasze funkcjonowanie i sprawić, że nie będziemy sprawni. Jeśli zatem ból utrzymuje się przez długi czas konieczna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, by ten stwierdził, jaka jest przyczyna tych dolegliwości i zlecił nam odpowiednie postępowanie, które ma za zadanie uśmierzyć ból i pomóc pozbyć się problemu.