Prowadząc agencję, która zajmuje się sprowadzaniem pracowników z Ukrainy i znajdując dla nich pracę, można obecnie naprawdę nieźle zarobić. Sytuacja rynkowa sprawiła, że tacy ludzie są bardzo poszukiwani na rynku pracy, jednak niewielu z nich decyduje się na poszukiwanie pracy w Polsce samodzielnie. Bariery językowe i pewne obawy kulturalne, to główne przyczyny, dla których Ukraińcy poszukują pracy w Polsce poprzez agencje.

Jak działa agencja zatrudniająca pracowników z Ukrainy?

agencje zatrudniające pracowników z ukrainyPrawidłowo działająca agencja pracy pośrednicząca pomiędzy rynkiem Polskim, a Ukraińskim powinna być, do swojego działania odpowiednio przygotowana. Prowadzenie podwójnych oddziałów, czyli tych w Polsce, które poszukują pracy, a także tych za granicą, które poszukują pracowników, powinno być odpowiednio zsynchronizowane. Najlepiej, jeśli w agencji poszukującej pracowników na Ukrainie pracowali rodowici Ukraińcy, którzy znają realia tego kraju i podejście jego mieszkańców. Będą oni w stanie dużo skuteczniej poszukiwać wartościowych pracowników, odsiewając jednocześnie, tych, którym na pewno nie będzie się chciało pracować,  którzy poszukują pracy tylko dla pieniędzy, nie oferując nic od siebie. Typowe agencje zatrudniające pracowników z Ukrainy, to najczęściej firmy składające się z kilkunastu osób. Jest to wystarczająca załoga podzielona na specjalistów od poszukiwania pracy, którzy zajmują się negocjacjami z pracodawcami, a także z tych którzy poszukują pracowników, czyli oddziałów ukraińskich. Do tego dochodzi personel zajmujący się obsługą pracowników zatrudnionych poprzez agencje, który dokonuje rozliczeń, a także zapewnia pracownikom odpowiedni nocleg i wyżywienie, bezpośrednio na miejscu. Jeśli wszystko chodzi jak w zegarku, taka agencja jest w stanie obsłużyć jednocześnie wiele transakcji pośrednictwa pracy. Jako, że zainteresowanie jest obecnie dość duże, można z samych tylko prowizji od pośrednictwa pracy sukcesywnie prowadzić politykę finansową firmy i wyjść na swoje na koniec okresu rozliczeniowego.

Pracownicy z Ukrainy mają bardzo duże zaufanie, odnośnie firm zajmujących się pośrednictwem pracy. Z reguły działają one uczciwie i wypłacają wynagrodzenia w terminie, a do tego oferują godziwe warunki pracy bezpośrednio w Polsce. Ciężko byłoby samemu urządzić sobie takie warunki, zwłaszcza nie znając języka. Do tego dochodzi niechęć Polaków przed pracownikami z zagranicy, którzy, w ich mniemaniu zabierają im miejsca pracy, co jest moim zdaniem oczywiście nieprawdą, ponieważ te miejsca i tak są wolne.