Numerem jeden w zakresie efektywności energetycznej są okna PCV. Rama okna odgrywa decydującą rolę w promowaniu energooszczędnej i ekonomicznej izolacji termicznej. Profile okienne wykonane z PCV uzyskują najwyższe oceny w porównaniu z oknami aluminiowymi lub drewnianymi. Mają one lepsze wartości izolacyjne i są w stanie obniżyć koszty energii i ogrzewania. Szczególnie wysoki potencjał oszczędności energii istnieje w przypadku zastosowania ram okiennych z PVC w standardzie domu pasywnego.
Ekonomiczne i trwałe okna z pcv
Wysokiej jakości okna do domów pasywnych można dziś produkować wydajnie i ekonomicznie przy użyciu najnowocześniejszych profili PCV i popularnych obecnie potrójnych szyb. Okna z PCV, m.in. okna z pcv żuromin, mają bardzo dobry stosunek kosztów do korzyści. Oferują wyraźne korzyści kosztowe, zarówno przy zakupie, jak i w całym cyklu życia. Ramy drewniane są o ok. 20-30 % droższe niż profile PCV, a okna aluminiowe kosztują ponad 30 % więcej, stanowiąc najdroższą alternatywę. Dzięki wysokiemu potencjałowi oszczędności energii i minimalnej konserwacji przez cały okres użytkowania, wynoszący ponad 50 lat, koszty są oszczędzane także w perspektywie długoterminowej. Okna PCV są również niezwykle łatwe w pielęgnacji i wymagają minimalnej konserwacji. Natomiast okna drewniane muszą być szklone mniej więcej co dwa lata i malowane co 5 lat. Nowoczesny granulat PCV jest wyjątkowo odporny na warunki atmosferyczne i światło. Dzięki łatwej pielęgnacji gładkich powierzchni profili, do mycia ram okiennych wystarczy nawet płyn do mycia naczyń. Wysokiej jakości okna wyróżniają się odpornością na odkształcenia i wysokim poziomem funkcjonalności przez długie lata. W przeciwieństwie do okien z drewna, okna z PCV mają szczególnie długą żywotność, wynoszącą co najmniej 50 lat, dlatego też są doskonałą inwestycją, również w zakresie utrzymania wartości nieruchomości. Istotną zaletą okien PCW jest fakt iż nadają się w 100 % do recyklingu, a tym samym do oszczędzania zasobów.
40 % wszystkich zasobów gazu i ropy naftowej na świecie wykorzystuje się do ogrzewania i zaopatrywania budynków w energię, podczas gdy tylko 4 % wykorzystuje się do produkcji tworzyw sztucznych, z czego tylko 1 % do produkcji PCW. Oprócz możliwości recyklingu, trwałość i niski poziom zanieczyszczeń podczas produkcji profili PCW przyczyniają się do osiągnięcia doskonałej równowagi ekologicznej i ochrony środowiska. Okna z PCV wytrzymują znacznie dłużej niż okna drewniane i zużywają znacznie mniej energii w procesie produkcji.