Dostarczenie dobrych usług w zakresie pomiaru czasu jest coraz bardziej popularnym sposobem świadczenia usług dla firm dostarczających pomoc w zakresie organizacji masowych imprez sportowych. Są to coraz bardziej popularne imprezy, a wraz ze wzrostem ich popularności rosną też wymagania odnośnie pomiaru czasu. Spekulowanie na temat czasów i sposobów mierzenia czasu jest nieodłączną częścią zawodów sportowych na poziomie amatorskim. Udana implementacja fachowego pomiaru czasu odznacza się w przeprowadzeniu imprezy, po której takich spekulacji nie ma.

Pomiar czasu i jego niezawodność

fachowy pomiar czasuNa rynku usług wspomagających organizację imprez masowych najpopularniejszym obecnie trendem jest umieszczenie czujnika pomiaru czasu w numerze startowym. Jest to system spójny ze specjalną gumą, powierzchnią po której dotknięciu przez biegacza uruchamiany jest zegar, a po zetknięciu ze stopą biegacza na mecie, jest on zatrzymywany. Jest to najpopularniejszy model pomiaru czasu, sprzedawany wraz z domyślnym oprogramowaniem. Każdy czujnik jest sparowany z konkretnym numerem startowym sportowca i jego imieniem oraz nazwiskiem. Do niedawna można było spotkać czujniki, które należało przytwierdzić do butów i zasznurować. Tego typu rozwiązanie jest niewygodne w przypadku biegów długodystansowych, gdzie wygoda zespolenia czujnika z butem zmniejszała się wraz z przebiegnięciem kolejnych kilometrów. To rozwiązanie miało jednak pewne uzasadnienie związane z charakterystyka biegów, do których zastosowanie tradycyjnego numeru startowego przyczepionego do koszulki startowej biegacza było ciężki do zrealizowania na pełnym dystansie. W biegach OCR, czyli w biegach z przeszkodami terenowymi i sztucznymi, gdzie można spędzić wiele minut czołgając się w błocie czy pokonując cieki wodne, numer startowy nie prawa przetrwać na przestrzeni trwania całych zawodów. Fachowy pomiar czasu to taki, który będzie niezawodny bez względu na okoliczności przyrody, okoliczności atmosferyczne i te związane ze specyfiką danego biegu. Niezawodny pomiar czasu odnosi się do dostarczenia usługi, która będzie niezawodna we wszystkich w/w okolicznościach.

Jak wynika z powyższego tekstu, fachowy pomiar czasu to nie tylko niezawodność co do obliczenia czasu, ale również niezawodność w trakcie różnego rodzaju wyzwań sportowych, o zmiennych warunkach atmosferycznych czy terenowych. Inaczej można mierzyć czas na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce, a inaczej mierzy się czas na biegach OCR. Każda impreza sportowa ma charakterystykę, do której dostarczyciel usługi pomiaru czasu musi dostosować swój produkt.