Folie polietylenowe do oczek wodnych

Wybór wśród folii do oczek wodnych jest duży. Na polskim rynku znajdziemy co najmniej kilka rodzajów folii, które możemy kupić przez internet lub stacjonarnie w marketach budowlanych oraz ogrodniczych. Najczęściej wybieranymi rodzajami folii są folie wykonane z polietylenu, polichlorku winylu oraz z gum syntetycznych. Najpierw warto przyjrzeć się najtańszemu rozwiązaniu, czyli foliom z polietylenu.

Kiedy korzystać z folii PE do oczka?

ochronna folia do oczka wodnegoZaletą jest wspomniana właśnie cena. Niestety folie z polietylenu nie są rozwiązaniem bardzo wytrzymałym. Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o jakość, to jest to najsłabsze rozwiązanie. To oczywiście nie oznacza, że oczko wykonane na takiej folii w ogóle może nie zostać zbudowane. Może jak najbardziej, ale na pewno nie będzie to rozwiązanie na tak długie lata jak w przypadku innych rodzajów folii. Czasami zdarzają się dość ostre zimy w Polsce i tu pojawia się problem. Kiedy woda w oczku wodnym zamarza, a dno przykryte jest folią z polietylenu, to niestety folia w czasie takiego zamarzania zacznie pękać. Później po roztopieniu lodu poprzez dziury w folii woda będzie uciekać do podłoża. Nie da się też za bardzo uniknąć tego, by folia polietylenowa nie wystawała z brzegów oczka. Co za tym idzie – latem dojdzie do bardzo podobnej sytuacji. Mianowicie wysoka temperatura będzie oddziaływać na folię na brzegach oczka, a co za tym idzie, również dochodzić będzie do jej pękania. W związku z powyższym folia polietylenowa jest dobrym rozwiązaniem na jeden, maksymalnie dwa sezony. Później trzeba wymieniać folię na nową, by oczko mogło funkcjonować tak jak należy. Czasami w większych ogrodach do oczek przylegają tzw. ogrody bagienne. W nich jak najbardziej można zastosować folię polietylenową, ponieważ ogrody bagienne nie wymagają aż takiej szczelności jak samo oczko wodne. Taka ochronna folia do oczka wodnego sprawdzi się w nich doskonale. Nie będzie konieczne wymienianie folii nawet wtedy, kiedy dojdzie do jej niewielkiego pęknięcia. W ogrodach bagiennych folia posiada dodatkową ochronę w postaci warstwy ziemi. Do samych oczek wodnych zdecydowanie lepiej sprawdzi się zastosowanie folii wykonanych z polichlorku winylu oraz z gumowych membran.

Są to rozwiązania o wiele wytrzymalsze, które przetrwają nie jeden czy dwa sezony, ale kilkanaście i więcej. Bez wątpienia lepiej jest zainwestować w nieco droższy materiał do wyłożenia dna oczka wodnego, a co za tym idzie, mieć znacznie mniejsze problemy z utrzymaniem oczka w późniejszym czasie. Folie do oczek można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych.