Pomysłów na organizację imprezy integracyjnej może być tak wiele, jak wielu jest jej uczestników. Istnieją w Polsce takie regiony, które swoim potencjałem turystycznym są w stanie dogodzić nawet takiemu podejściu. Jednym z takich regionów jest Kotlina Kłodzka i rejon ziemi kłodzkiej. Organizacja imprezy integracyjnej może być oparta na przynajmniej kilku paradygmatach. Poniżej postaram się usystematyzować temat organizacji imprez integracyjnych i ich rodzaje.

Kotlina Kłodzka na wyjazd integracyjny

imprezy integracyjne w Kotlinie KłodzkiejWyjazd na imprezę integracyjną powinien być przemyślany i powinien przebiegać wg. jakiegoś programu, planu działania. Impreza integracyjna może mieć charakter krajoznawczy. Wówczas Kotlina Kłodzka i przylegający do niej region ziemi kłodzkiej jest idealnym przykładem do pokazania, czym Dolny Śląsk jest naprawdę. Mamy tutaj do czynienia ze zderzeniem trzech kultur: polskiej, niemieckiej i czeskiej. Jeszcze do 1945 roku w regionie Kotliny Kłodzkiej zdecydowaną większość stanowili Niemcy. Zabytki są owocem piastowskiej przeszłości, husyckiego reformatorstwa i niemiecko-pruskiego zabudowania o charakterze sakralno-użytecznym. Kłodzko jest odzwierciedleniem procesów historycznym mających miejsce na całym Dolnym Śląsku, mówi się o nim jako o Wrocławiu w pigułce. Impreza integracyjna może mieć także charakter rekreacyjny z elmentami sportów ekstremalnych. Wówczas polecam wycieczki rowerowe z kategorii singletrack po Masywie Śnieżnika oraz po trasach rowerowych resortu Czarna Góra. Całość można uzupełnić o spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej, zaczynający się na Przełomie Bardzkim. Imprezy integracyjne w Kotlinie Kłodzkiej to także piesze wędrówki. Warto zaplanować sobie kilkanaście godzin na piesze wędrowanie szlakami Masywu Śnieżnika, Gór Bardzkich, Gór Złotych, czy Gór Orlickich. Warto to połączyć z przejściem na czeską stronę i zasmakowaniem w czeskiej kuchni i spróbowaniem niepowtarzalnego smaku czeskiego piwa. W końcu wyjazd do Kotliny Kłodzkiej może mieć charakter leniuchowania. Znam ludzi, którzy sądzą, że nic tak nie integruje jak wspólne leniuchowanie. Stronie Śląskie i Zalew w Starej Morawie nadaje się do tego idealnie.

Bardzo ważną zaletą Kotliny Kłodzkiej jest możliwość bardzo szybkiego i sprawnego dojazdu z Wrocławia. Drogą krajową nr 8 dostaniemy się tutaj w zaledwie 90 minut. Dzięki dogodnemu połączeniu drogowym będziemy mogli bez przeszkód zorganizować dużą imprezę integracyjną i uniknąć problemów związanych z dotarciem na miejsce. Jest to jeden z punktów dobrze zorganizowanej imprezy pod kątem logistycznym.