Tak jak w przypadku zwykłych pomieszczeń, jakimi są salon, sypialnia, czy korytarz, materiały na budowę posadzki zależą od rodzaju okładziny, tak w przypadku pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, jak łazienka, pralnia, czy kuchnia sprawa wygląda nieco inaczej. Poza odpowiednimi płytkami, zabezpieczającymi ścianę przed zachlapaniem, ubrudzeniem, czy uszkodzeniem, standardem w obecnych czasach jest wykonanie dodatkowej warstwy hydroizolacyjnej.
Jak i dlaczego wykonać izolację przeciwwilgociową pod kafelki?
W okładzinie łazienkowej wykonanej z płytek ceramicznych najsłabszym elementem są fugi. To właśnie przez nie może przesączać się woda, przedostając się do warstw konstrukcyjnych. Odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności jest ważna z tego względu, że zabezpiecza sąsiadujące i znajdujące się tuż pod nimi pomieszczenia przed przedostaniem się do nich wody – czy w przypadku zalania na skutek awarii rury, kranu, czy z innego powodu, dla którego woda w większej ilości znalazłaby się na podłodze pomieszczenia. Odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa jest także ważna w przypadku pomieszczeń, w których na ścianach znajduje się zabudowa gipsowo – kartonowa – nawet niewielka ilość wody i wilgoci może powodować pęcznienie i uszkodzenie elementu. Profesjonalnie wykonana hydroizolacja pod kafelki zaoszczędzi mieszkańcom nerwów i stresów związanych z wystąpieniem awarii, zabezpieczy sąsiadów przed zalaniem i kosztownymi remontami. Współcześnie hydroizolację łazienkową można wykonać w wielu różnych technikach – na rynku dostępne są najróżniejsze materiały konkurencyjnych firm. Początkowo stosowano lamperie olejne zamiast płytek, które zabezpieczały podłogi i ścianę przed zawilgoceniem. We współcześnie stosowanych płytkach możliwość migracji wody poprzez fugi jest dużo łatwiejsza, dlatego należy stosować dodatkowe zabezpieczenie pod płytkami. Współcześnie do wykonania hydroizolacji najczęściej wykorzystuje się folię w płynie lub izolacje mineralne. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie narożników, aby zachować ciągłość izolacji. Odpowiednio zabezpieczone narożniki to jeden z najważniejszych elementów izolacji, dzięki której konstrukcja będzie zabezpieczona na lata przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Choć wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę – odpowiednio wykonana izolacja przeciwwilgociowa jest niezwykle istotna w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Naprawy i poprawki mogą okazać się dużo bardziej kosztowne w przypadku awarii niż odpowiednie zabezpieczenie podłoża zawczasu. Wykonując izolację warto zwrócić uwagę na to, by wszystkie materiały pochodziły od jednego producenta – zagwarantuje to kompatybilność produktów względem siebie, dzięki czemu izolacja będzie ciągła i nieprzerwana.