Dostępna na rynku marihuana lecznicza, nazywana także marihuaną medyczną, wciąż budzi kontrowersje i jest traktowana przez wiele osób jak niebezpieczny narkotyk. Wiadomo jednak, że taka marihuana pomaga w wielu dolegliwościach, jak przewlekły ból, fibromialgia, stwardnienie rozsiane, epilepsja czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Warto więc nieco dokładniej poznać lecznicze oraz terapeutyczne działanie marihuany medycznej. W jaki sposób przebiega proces leczenia oraz kto ma prawo wystawiać receptę na ten produkt?

Zasada działania marihuany medycznej

niedroga medyczna marihuana - warszawaOferowaną na rynku marihuanę leczniczą stanowi susz z konopi siewnych. Jest to roślinny surowiec farmaceutyczny, który ma bardzo bogaty skład. Powstaje on z kwiatów konopi, które są uprawiane pod ścisłą kontrolą i w pomieszczeniach zamkniętych. Ocena składu oraz stężenie substancji czynnych jest tym, co odróżnia marihuanę lecznicą od rekreacyjnej. Skład każdej partii marihuany jest określony oraz w pełni kontrolowany na poszczególnych etapach produkcji. Badane są wszystkie partie leku, nie ma w tym zakresie wyjątków i te, które nie spełniają konkretnych norm, nie trafiają do obrotu. Jeżeli interesuje nas niedroga medyczna marihuana – warszawa jest odpowiednim miejscem do kupna. Skład medycznej marihuany jest bardzo bogaty, gdyż w suszu kwiatów znajduje się niemal pięćset różnorodnych substancji, między którymi znajdują się kannabinoidy. Do najważniejszych składników można zaliczyć THC, które oddziałuje na receptory znajdujące się w mózgu, przez co wywołuje uczucie euforii, zmniejsza odczucie bólu, zmniejsza nudności i wymioty, a także poprawia łaknienie. Kannabidiol, czyli CBD, powoduje zmniejszenie niektórych efektów ubocznych wynikających ze stosowaniem dużych dawek THC czy łagodzi objawy niektórych chorób. Dotyczy to między innymi zespołów lękowych, zespołów stresu pourazowego czy RZS. Kannabigerol, czyli CBG, działa w sposób przeciwzapalny, a THCV powoduje łagodzenie objawów padaczki czy choroby Parkinsona.

Liczne działania dowodzą, że marihuana medyczna ma liczne właściwości lecznicze oraz terapeutyczne. Na to, jakie właściwości ma konkretny szczep, wpływają przede wszystkim proporcje między najważniejszymi substancjami czynnymi, czyli THC i CBD. W zależności od kombinacji tych substancji, dana odmiana może działać w sposób pobudzający albo odprężający. Dobór odpowiedniej odmiany oraz dawki powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta. Lista chorób, w przypadku których stosuje się medyczną marihuanę stale rośnie.