Na potrzeby tego samouczka porozmawiajmy o konsumenckich kamerach 360. Aparat konsumencki 360 ma zwykle podwójne obiektywy typu rybie oko po obu stronach korpusu aparatu. Każda z tych soczewek zapewnia pole widzenia o kącie co najmniej 180 stopni. Zazwyczaj jest to trochę więcej. Prawdopodobnie zauważysz, że każdy obiektyw aparatu 360 jest rejestrowany bliżej 200 stopni. Łącznie przy 400 stopniach, to oczywiście nakłada się na twoje nagranie.

Jakiego sprzętu potrzebujesz do filmów live 360

film live 360Aparat (jeśli montaż jest dostępny w aparacie) i oprogramowanie używają tego nakładania, aby ukryć szew podczas łączenia zawartości. W większości przypadków szew jest dość subtelny. Staje się to zauważalne, gdy obiekty znajdują się blisko aparatu. Na przykład, jeśli trzymasz aparat 360 na uchwycie, Twoja ręka prawdopodobnie zostanie podzielona pod dziwnym kątem. Ale ponieważ większość kamer 360 jest kontrolowanych przez aplikacje towarzyszące, oznacza to, że nigdy nie jesteś zbyt daleko od aparatu. To była jedna z pięt achillesowych tej rodzącej się technologii. Jednak firmy opracowują technologię „niewidocznego selfie stick”, aby zminimalizować te zniekształcenia. Podobnie jak obiektywy, kamery pozwalające nakręcić film live 360 wykorzystują podwójne czujniki, po jednym za każdym obiektywem. Większość obecnych modeli może nagrywać co najmniej 4K. Niektóre aparaty 360 mogą nagrywać filmy 5 – 7 K. Minusem jest oczywiście to, że czujniki w kamerach 360 są dość małe. Ponadto, ponieważ twoje pole widzenia jest tak szerokie, zasięg dynamiczny i ekspozycja mogą stanowić problem. Najważniejsze obszary są łatwo prześwietlone, a obszary z cieniem nie mają szczegółów. Wynika to z faktu, że aparat stara się uzyskać średnią ekspozycję z całego tego światła i ciemności w zakresie 360 ​​stopni. Na szczęście większość aplikacji towarzyszących oferuje odrobinę kontroli, z kompensacją ekspozycji i filtrami, które można zastosować w celu poprawy ekspozycji. Zazwyczaj istnieją co najmniej dwa – a czasem trzy, a nawet cztery – sposoby nagrywania wideo lub robienia zdjęć z kamery 360. Korpus aparatu często ma przycisk migawki do ręcznego wykonywania ekspozycji. To proste, ale prawdopodobnie okaże się, że szew jest niewygodny wokół dłoni. Większość aparatów 360 ma również bezpłatną aplikację towarzyszącą i właśnie tam będziesz chciał wykonać większość swoich zdjęć.

Znajdziesz wszystkie elementy sterujące ekspozycją, a nawet samowyzwalacz, dzięki czemu będziesz mógł wyjść ze sceny, jeśli chcesz. Tutaj znajdziesz także opcje udostępniania treści lub transmisji na żywo, jeśli kamera na to pozwala. Niektóre kamery 360 oferują również sterowanie głosowe. Czasami możesz też kupić piloty do kamery 360.