Każda rzecz podczas eksploatacji ulega zniszczeniu. Często nie jest to zależne od nas. Małe rysy pojawiają się na szkle, samochodach, meblach i drzwiach. Żeby je usunąć nie musimy wcale ich oddawać w ręce specjalisty na polerkę lub malowanie. W sklepach możemy kupić wiele tanich preparatów, które spełnią nasze oczekiwania.

Sposoby na usuwanie rys

usuwanie rys w krakowieGłębokość uszkodzenia możemy sprawdzić w bardzo łatwy sposób – wystarczy przejechać po nim palcem. Jeśli wyczuwamy je pod opuszkiem, to mamy do czynienia z głęboką rysą, która wymaga wypełnienia. Do usunięcia drobnych zarysowań na meblach nadadzą się: roztwór z soku cytrynowego i oleju, fusy z kawy, a nawet torebki z herbatą. Usuwanie rys w Krakowie jeszcze nigdy nie było takie proste! Jeśli mamy szczęście i znajdziemy kredkę woskową w odcieniu drewna, z którego jest zbudowany mebel, to możemy jej użyć do usunięcia rysek. Po zaaplikowaniu kredki należy dobrze wypolerować powierzchnię aby pozbyć się śladów wosku. W sklepach budowlanych dostaniemy specjalne markery permanentne, które wypełnią rysy np. na krzesłach. Ich koszt to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Z zadrapaniami na karoserii auta możemy poradzi sobie za pomocą specjalnej kredki koloryzującej. Nadaje się do usuwania głębokich zarysowań, odprysków i punktowych uszkodzeń lakieru. Innym sposobem jest użycie wosku koloryzującego, który poradzi sobie z odbarwieniami lakieru, płytkimi zadrapaniami i matowieniem lakieru. Niestety wystarczy jedno mycie i cały wosk znika. Zaleca się używanie go jako środka do poprawy połysku i ochrony lakieru. Pastę koloryzującą stosuje się do usuwania płytkich zarysowań, zmatowień, odbarwień i drobnych otarć. Sztyft z lakierem to doskonałe rozwiązanie na rysy, które nie wniknęły głęboko w strukturę lakieru (nie widać metalu lub tworzywa, który się pod nim znajduje). Poradzi sobie również z odpryskami lakieru i uszkodzeniami warstwy bezbarwnej. Lakier zaprawkowy jest przeznaczony do usuwania głębokich zarysowań, ubytków w lakierze i punktowych odprysków. Solidnie zabezpiecza i maskuje nawet najgłębszą rysę. 

Kredka koloryzująca do wydatek rzędu około 10 zł, tyle samo kosztuje lakier zaprawkowy, który daje o wiele lepsze efekty. Koszt wosku koloryzującego zawiera się w 30 zł, a jego rezultaty są najmniej zadowalające. Pasta koloryzująca będzie nas kosztować około 20 zł i poradzi sobie z małymi zarysowaniami. Cena sztyftu z lakierem to około 35 zł, można je dostać w wersji bezbarwnej lub z kolorem. Bardzo łatwo się je aplikuje, a do tego dają długotrwały efekt.