Jak wyglądają domki góralskie w Zakopanem?

Każdy, kto był chociaż raz w górach na pewno przypatrzył się na to, jak wyglądają tamtejsze, tradycyjne domki góralskie, w których nocują gospodarze, a także turyści w celach wypoczynkowych. Domki góralskie niewątpliwie mają swój klimat i styl, jakiego nigdzie indziej nie ma. ten, kto nie był w Zakopanem, może sobie tylko wyobrazić, jak one wyglądają. Warto, aby o tym dowiedzieć się nieco więcej, poniżej kilka rzeczy na ten temat.

Zakopiańskie domki góralskie – tradycyjne i klimatyczne

domki góralskie - zakopaneDomki, które znajdują się w górach spełniać musza bardzo ważne funkcje. Po pierwsze, chodzi tutaj o ogromną ilość śniegu, która spada w ciągu roku. Śnieg ten jest dość ciężki, bo znajduje się w nim ogromna wilgoć. Gdyby dach domku był płaski, mógłby się szybko zarwać. W związku z tym, domki góralskie mają bardzo skośne dachy, dzięki którym warstwy śniegu szybko zsuwają się na powierzchnię okolicznego terenu. Niekiedy te dachy są tak bardzo pochyłe, że dosięgają parteru. Drugą ważną rzeczą jest materiał, z jakiego są zbudowane domki góralskie – Zakopane to miasto, gdzie dominują budowle z drewnianej konstrukcji. Zdecydowana większość domków góralskich jest drewniana, ponieważ jest to surowiec tani w tych rejonach, a ponadto akumulujący ogromną ilość ciepła wewnątrz. Podczas zimy w takim domku góralskim jest więc zdecydowanie cieplej, niż w murowanym. Oprócz tego, warto powiedzieć o tym, iż podstawą domku góralskiego są murowane fundamenty. Z reguły pochodzą one z kamiennych płyt lub kamieni o nieregularnym kształcie. Dzięki temu z łatwością domki góralskie utrzymują się na stokach. Ich konstrukcja jest wówczas całkiem stabilna i bezpieczna dla mieszkańców. Wzmocnieniem stają się tez filary pod tarasami i balkonami, które stanowią piękną ozdobę każdemu domu. tarasy są drewniane. Balkony również. Okna z reguły są małe i w kształcie alko trójkąta, albo zwykłego prostokąta. Nie ma mowy o oknach plastikowych. Tutaj dominuje samo drewno. Nad oknami są zadaszenia, które również mają kształt spadzisty. Góralskie chaty mają po kilka pięter, są wąskie w poziomie, ale za to wysokie.

 

Spośród wszystkich domków w Polsce, te w Zakopanem są najładniejsze. Ludzie, którzy tutaj odpoczywają mogą zachwycić się również pięknymi wnętrzami z dominującym folklorem góralskim, który jest bardzo popularny. Zasłony, obrusy i zdobienia mebli robią na ludziach ogromne wrażenie. Niesamowity jest także zapach w takim domku góralskim. Warto jest przyjechać więc na Podhale, a w szczególności do Zakopanego, aby móc nacieszyć się tym klimatem.