Różnorodny ogród pełen kwiatów i młodych sadzonek jest marzeniem wielu osób, którzy kochają piękne rośliny. Przebywanie w takim miejscu jest czymś relaksującym. Jednym gatunkiem roślin, w których lubują się właściciele ogrodów są funkie. Młode sadzonki otrzymują ze szklarni ogrodniczych i sklepów. Wsadza je się do odpowiedniej gleby, ale to nie wszystko. W hodowli funkii bardzo ważna jest jej pielęgnacja. Jak zatem o nią prawidłowo dbać?

Pielęgnacja funkii przez cały rok

funkie sadzonkiFunkia jest rośliną, którą trzeba stale pielęgnować, abyśmy mogli cieszyć się jej niezwykłymi i pięknymi liśćmi. Jej pielęgnację rozpoczynamy wczesną wiosną, kiedy zaczyna ona kiełkować. Obywa się to w marcu lub kwietniu w zależności od średnich dobowych temperatur powietrza. Kiedy funkia zaczyna kiełkować widzimy, iż się rozrosła. Młode funkie sadzonki należy więc odpowiednio podzielić. Wykonujemy to bardzo łatwo. Używamy szpadla i wykopujemy młode funkie. następnie bierzemy dość ostry nóż i kroimy sadzonki pionowo na kawałki. Następnie tak rozwarstwione funkie sadzimy ponownie do gleby na kilkucentymetrowe odległości. Teraz nasza funkia może swobodnie się dalej rozwijać. Musimy ja tylko od razu podlać po wsadzeniu. Generalnie podlewanie wykonujemy regularnie co najmniej jeden raz w ciągu dnia – najlepiej wieczorem, kiedy jest mniejsze parowanie. Nie rozdzielamy funkii, kiedy mają liście – jest to bardzo ważna zasada! Jeśli jednak wyrasta ze starymi liśćmi – usuwamy je skutecznie. W ciągu roku regularnie spulchniamy glebę wokół funkii. Stosujemy też mechaniczne odchwaszczanie, by chwasty nie zabierały roślinom cennych mikroelementów. W ciągu roku z funkii wyrastają pędy, które kwitną. Jeśli są stare i przekwitnięte – wówczas konieczne staje się być ich usuwanie. Jeśli mamy już okres jesienny, mogą co jakiś czas występować przymrozki, które źle wpływają na funkie. Wtedy tez pozbywamy się zmarzniętych liści. Przed zimą zabezpieczamy rośliny liśćmi oraz warstwą próchniczą, aby mróz całkowicie nie zdegradował roślin.

I tak rok po roku stosujemy te zabiegi. Po kilku latach funkia rozrastać się może na ogromne obszary. Młodych sadzonek jest coraz więcej co jest ważne w modelowaniu skalniaków i nowatorskich ogrodów. Funkie mogą mieć różne odmiany. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami. W związku z tym warto jest zapoznać się z zasadami pielęgnacji konkretnej rośliny o konkretniej odmianie. Tylko wtedy będziemy posiadać szeroką wiedzę na temat dbania o nasze funkie, które malowniczo wyglądają w każdym ogrodzie.