Urlop macierzyński dobiega końca i powoli zbliża się czas rozstania. Z doświadczeń starszych mam wynika, że jest on trudniejszy dla rodziców niż dla maluchów! Aby zostawić dziecko w bezpiecznych rękach, warto wiedzieć, jak znaleźć żłobek i które żłobki są najlepsze. Warto sprawdzić kadrę w interesujących nas żłobkach, ponieważ chcemy, aby naszym dzieckiem opiekowała się osoba z udokumentowanym doświadczeniem, której możemy zaufać.
Profesjonalny i polecany żłobek
Doświadczenie, wykształcenie i przygotowanie do pracy z małymi dziećmi są bardzo ważne. Jeśli nadarzy się okazja, zwróć uwagę na to, jak opiekun reaguje na sytuacje kryzysowe. Przykładowo, takie zachowanie można zaobserwować na szkolnym podwórku. Przed wyborem żłobka sprawdź aspekty bezpieczeństwa budynku – jaki jest jego stan, jak wyglądają sale i toalety, jakie środki bezpieczeństwa są stosowane, jaki jest stan wyposażenia, zabawek i pomocy edukacyjnych w salach? Ważne jest również podejście kierownictwa do personelu i wybór metod opieki nad dziećmi. Ważny jest również sposób karmienia dzieci oraz dostępność naczyń. Jak podawane są posiłki, czy wydają się atrakcyjne dla małych dzieci, jak ułożony jest plan żywienia i na jakich zasadach się opiera. Warto sprawdzić w Internecie jaki jest sprawdzony żłobek w Toruniu, który cieszy się pozytywną opinią wśród rodziców. Wybierając odpowiednią placówkę, warto również sprawdzić, jakie zajęcia są w niej oferowane. Niektóre z nowszych placówek oferują takie aktywności jak zajęcia plastyczne, rytmiczne, lekcje angielskiego, terapię go-go czy sensoplastykę. Niektóre oferują również możliwość spotkania z logopedą, psychologiem lub fizjoterapeutą. Wszystkie te zajęcia mają na celu wspieranie rozwoju małych dzieci. Przyjęcie do prywatnych żłobków jest łatwiejsze i szybsze, zwykle trwa rok. Prywatne żłobki mają większą pojemność, więc rodzice nie muszą się stresować ani „konkurować” z innymi rodzicami. Dzieci można umieścić w dowolnym prywatnym żłobku, co różni się od żłobków publicznych, w których dzieci są przydzielane według lokalizacji. Prywatne ośrodki opieki nad dziećmi są otwarte i otwarte na komunikację z rodzicami. Wiele niepublicznych żłobków organizuje dni otwarte, podczas których zainteresowani rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje żłobek.
Placówki takie często wprowadzają innowacyjne rozwiązania usprawniające komunikację, takie jak aplikacje umożliwiające rodzicom monitorowanie postępów w zajęciach. Główną wadą prywatnych żłobków są wysokie opłaty. To właśnie koszty często zniechęcają rodziców do zapisywania dzieci do tego typu placówek. Dla większości rodziców decyzja o zapisaniu dziecka do żłobka jest stresująca i bardzo trudna, ale często konieczna.