Chociaż plac zabaw kojarzy się wszystkim z zabawą, to tak naprawdę urządzenia, które sprawiają dzieciom frajdę wpływają na ich ogólny rozwój i pomagają w usprawnianiu koordynacji ruchowej. Dodatkowo dzięki przebywaniu na świeżym powietrzu dzieci mają także okazję rozwijać swoją tężyznę fizyczną oraz umysłową. Sprawdź jakie urządzenia wybrać, aby stworzyć najlepszy plac zabaw dla przedszkola w okolicy, który jednocześnie będzie wspierać najważniejsze dla kilkulatków obszary rozwojowe.

Przedszkolaki na placu zabaw

najlepsze place zabaw dla przedszkoliNajważniejszym kryterium jakie powinno przyświecać osobie projektującej przedszkolny plac zabaw powinno być wsparcie rozwoju podopiecznych placówki. Dlatego najlepsze place zabaw dla przedszkoli powstają przy współpracy ze specjalistami. Dobre firmy zajmujące się produkcją urządzeń do zabaw na świeżym powietrzu mają takowych w swoich zespołach, dzięki czemu chętnie pomagają i konsultują wstępne pomysły i zamierzenia inwestorów, szeroko objaśniając przy tym wpływ każdej zabawki na rozwój dziecka. Przykładowo, najczęściej spotykana na placu zabaw zjeżdżalnia ma na celu wsparcie rozwoju równowagi dziecka. Jednak nie wiele osób pamięta, aby przedszkolakom zaproponować również belki balansujące. Kilkulatek dzięki spacerowaniu po takim urządzeniu również trenuje zmysł równowagi, co skutkuje mniejszą liczbą potknięć, a co za tym idzie – również wypadków. Dodatkowo belki balansujące pozwalają na łatwą animację podczas zabaw grupowych. Kolejnym urządzeniem, które pomoże w rozwoju równowagi jest popularna huśtawka. Balansowanie ciałem, aby utrzymać płynność bujania się to tylko jedna z zalet tego urządzenia. Monotonne ruchy doskonale sprawdzają się także jako wyciszenie dla kilkulatków. Dlatego nerwowym i nadpobudliwym podopiecznym warto zaproponować kilkuminutową sesję na odpowiednio zabezpieczonym siedzisku. Coraz częściej też polecane są tak zwane „bocianie gniazda”, czyli siedziska przypominające wielkie gniazdo złożone z elastycznych linek. Na pewno zmieści się na nim kilkoro dzieci na raz.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe fakty, trzeba mieć też na uwadze zaangażowanie przedszkolnej kadry w zabawy na tym świetnie wyposażonym placu zabaw dla przedszkola. Świadomość nauczycieli i opiekunów przedszkolnych dotycząca wagi przebywania na świeżym powietrzu oraz zastosowania poszczególnych urządzeń na pewno będzie kluczem do jak najczęstszych wizyt każdej grupy wiekowej na placu zabaw oraz wprowadzania ciekawych animacji, które doskonale uzupełnią zajęcia gimnastyczne często prowadzone poniekąd na siłę.