Duży, średni wiek samochodu w Polsce sprawia, że większość aut, prędzej czy później trafi na szrot, gdzie zostanie zutylizowane. Właściciele tych miejsc doskonale wiedzą, że samochód, który przyprowadza się na złomowisko można jeszcze wykorzystać i to nie tylko jako materiał do dalszego przetworzenia na stal. Najwięcej maja do powiedzenia Ci właściciele, którzy dodatkowo rozbierają przyprowadzone samochody na części pierwsze.

Prowadzenie auto złomów

auto złomSamochód przyprowadza się na złomowisko w momencie, gdy nie da się nim dalej jeździć. Powody tego stanu rzeczy bywają jednak dość różne. Albo jest to ogólny stan techniczny pojazdu, taki jak nadgniłe progi lub inne elementy, które zżera rdza i przez to auto stanowi realne zagrożenie, dla innych uczestników ruchu, albo jakaś poważna usterka, która jest nieopłacalna, jeśli chodzi o jej usunięcie. Tak bywa zwłaszcza w autach klasy wyższej, które obecnie wiele osób kupuje za bezcen, jednak, jeśli coś się w nich popsuje, to niestety, ale koszt naprawy jest kilkukrotnie wyższy niż cena auta na rynku wtórnym. W takich wypadkach, z reguły pozostałe elementy samochodu nadają się jeszcze do dalszej eksploatacji. Taką sytuacje wykorzystuje typowy auto złom, który rozbiera taki samochód na części pierwsze i wyciąga z niego wszystko co tylko się da odsprzedać. Gama możliwości jest przy tym bardzo duża, gdyż ludzie chętnie kupują niemal każdy rodzaj części, poczynając od elementów silnika, na karoserii kończąc. Dobry przedsiębiorca wie, że najlepiej aby nic z samochodu się nie zmarnowało i demontuje nawet klamki, czy też zagłówki siedzeń. Klienci na pewno bardzo szybko się po nie zgłoszą, zwłaszcza że większość samochodów i tak jest wiekowa, a więc potrzebują takich części na wymianę. Koszt tego typu części na złomowisku jest dość niski, a wielu z nich nie znajdziemy na rynku części nowych, zwłaszcza elementów zawieszenia pojazdów, które już dawno zostały wycofane z produkcji i nie występują już w żadnej hurtowni motoryzacyjnej.

Dzięki korzystaniu z zasobów złomowiska mamy możliwość taniej naprawy naszego samochodu. Właściciele złomowiska mają przy tym możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy, co zwłaszcza w okresie zawirowań cen złomu jest bardzo dla nich ważne. Gdyby oddawali cały samochód do dalszego przetworzenia, to prawdopodobnie wiele by na tym stracili, dlatego oddają tam tylko te części, które nie da się ponownie sprzedać, najczęściej są to przegniłe elementy karoserii i zawieszenia, których nikt nie chce kupować.