Tworzywo PCV jest niemal wszechobecne. Spotykamy się z nim wszędzie- w pracy, w domu w środkach transportu. Posiada nieograniczone możliwości wykorzystania ze względu na swoje elastyczne właściwości. Stosowane jest w formie folii, zasłon i kurtyn. W wielu zakładach pracy stosowane są specjalne strefy, które są oddzielone od pomieszczeń ogólnodostępnych specjalnymi zasłonami i kurtynami. Najczęściej tego typu zastosowania znajdują rozwiązanie w zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Wykazują wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, wpływ czynników atmosferycznych, a także stanowią izolację termiczną.

Przesuwne kurtyny stosowane w obiektach przemysłowych

kurtyny przesuwneW transporcie wysokich ładunków, a także w otworach bramowych stosuje się kurtyny przesuwne, które są alternatywą dla innych rodzajów zabezpieczeń i izolacji. Pasy z folii PCV są mocowane tak, aby nie dochodziło do wygięcia listwy w trakcie przewodzenia wysokich towarów. Istnieje również możliwość wykonania kurtyn rurowych na systemie przesuwnym, aby umożliwić całkowite otwarcie przestrzeni. Kurtyny znajdują zastosowanie w miejscach o zmiennym natężeniu ruchu. Podczas intensywnych prac przez kurtynę, aby ułatwić przemieszczanie się wózków z towarem lub osób, istnieje możliwość przesunięcia kurtyn paskowych w bok. Po zakończeniu prac lub zmniejszeniu częstotliwości ruchu pasy wracają na swoje miejsce do otworu bramowego. Wpływa to na komfort pracy i użytkowanie kurtyn. Najczęściej zbudowane są z jednej lub dwóch szyn jezdnych i wózków, na których zamieszczone są specjalne kurtyny paskowe bądź rurowe dobierane są do indywidualnych potrzeb pomieszczeń. Prawidłowy dobór pasów i folii w odpowiednim rozmiarze umożliwia właściwe funkcjonowanie, a także zapewnia bezpieczeństwo osób pracujących. Dobrze dobrane pasy spełniają swoją funkcję użytkową, zapewniają szczelność i izolację termiczną, a także umożliwiają sprawne przemieszczanie się ludzi oraz transport towarów. Istnieje możliwość zamontowania różnych rodzajów folii wykazujących odpowiednie właściwości.

W przypadku szpitali i placówek medycznych oraz linii produkcyjnych w przemyśle spożywczym stosowane są specjalne antystatyczne i antybakteryjne folie. Bardzo często w komorach i chłodniach stosuje się materiały odporne na niskie temperatury. W przypadku zakładów pracy związanych z przemysłem metalurgicznym i obróbką cieplną lub materiałami łatwopalnymi folia wykazuje właściwości ognioodporne. Wszystkie parametry dobierane są pod indywidualne potrzeby zakładu pracy i obiektu. Umożliwiają odpowiednie odizolowanie przestrzeni, utrzymanie właściwej temperatury w jej obszarze, a także stanowi bezpieczny element wyposażenia wnętrza.