Łóżeczka i tapczany dziecięce to obowiązkowe meble dla dzieci, które powinny być nie tylko wygodne, ale również i bezpieczne. Dlatego najczęściej rodzice decydują się na łóżko dziecięce z barierką, która zabezpiecza przed wypadnięciem podczas snu.
Kiedy należy kupić łóżka 140×70?
Warto zwrócić uwagę na to, że najczęściej takie meble dziecięce rosną z wiekiem malucha. Co to oznacza? Początkowo łóżeczko dziecięce posiada pionowe szczebelki, a wysokość spodu od materaca można regulować – dzięki temu rodzice nie muszą nadmiernie schylać się, aby wyciągnąć niemowlę. Gdy zacznie ono rosnąć, spód wystarczy obniżyć, aby zapobiegać wspinaniu się na barierkę. Tego typu łóżka dziecięce można też w prosty i szybko sposób zamienić w tapczanik – wystarczy ściągnąć barierki, a materac ustawić na najniższej pozycji. Aby pokój dziecięcy był w pełni funkcjonalny, najlepiej jest wybierać takie meble, które posiadają dodatkowe udogodnienia. Przykładowo, meble w stylu skandynawskim często wyposażone są w wysuwane szuflady, do których schować można pościel dziecięcą. Ponadto bardzo praktyczne jest połączenie 2×1 mebli dziecięcych. Mowa tu o łóżeczku z komodą i przewijakiem, które można dopasować do zmieniających się potrzeb najmłodszych. Istnieje możliwość przebudowania łóżeczka niemowlęcego na tapczanik z komodą, a ten na łóżko młodzieżowe wraz z biurkiem. Dzięki temu nie jest konieczna częsta wymiana mebli. Łóżka dziecięce 140×70 to idealne rozwiązanie dla dziecka w wieku od 3 – 7 lat. Mebel tych rozmiarów jest łatwy do umieszczenia w niewielkim pokoju. Łóżka z tej grupy posiadają barierkę boczną, zabezpieczającą przed upadkiem z łóżka. Często wymiana dziecinnego łóżeczka na nieco bardziej poważne spowodowana jest perspektywą pojawienia się nowego członka rodziny. Starsze dziecko musi oddać łóżeczko nowemu. Jeśli tak jest, nie powinno się z tym zwlekać do ostatniej chwili. Lepiej by dziecko odzwyczaiło się od swojego łóżeczka wcześniej. W przeciwnym wypadku może potraktować młodszego brata lub siostrę jako intruza. Wymiana łóżka nie powinna się łączyć z innymi trudnymi dla dziecka sytuacjami. Jeśli akurat jest chore, rozpoczyna przygodę ze żłobkiem lub przedszkolem, ze zmianą łóżka lepiej poczekać.
Wybór nowego łóżka dla dzieci oczywiście leży w gestii dorosłych, jednak dobrze jest pozwolić dziecku wybrać choćby detale, ozdoby, lub kolor. Dzięki temu maluch ma poczucie, że nowe łóżko jest naprawdę jego, że sam je wybrał. Jeśli mamy do wyboru kilka opcji i sami nie umiemy się zdecydować, pozwólmy wybrać dziecku. To ono będzie spało w nowym łóżku, jemu przede wszystkim powinno się podobać.