Trudności w zasypianiu, utrzymywaniu snu lub wczesnego budzenia się nazywa się bezsennością. Takie zaburzenie negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu w ciągu dnia. Często zdarza się, że jest on wywołany z powodu przeżycia stresujących wydarzeń na przykład utrata pracy lub kłótnia z bliskimi. Może występować również przez zmiany przyzwyczajenia, czyli zaburzenie rytmu snu. Niekiedy przechodzi ona w stan przewlekły. Jak sobie z nią radzić?
Pomoc w leczeniu bezsenności
Bezsenność czasami jest obecna podczas występowania innych zaburzeń psychicznych takich jak zburzenia lękowe lub depresja. Nie zawsze jednak wykrycie przyczyny bezsenności jest konieczne do jej rozpoznania. W rozpoznaniu bezsenności kluczowe jest badanie kliniczne. Jednym z podstawowych elementów diagnostyki jest tak zwany dzienniczek snu, który jest również pomocny w momencie monitorowania wyników leczenia. Objawami bezsenności jest trudność z zaśnięciem lub utrzymaniem ciągłości snu, zbyt wczesne budzenie się oraz to, że sen nie sprawia, że czujemy się wypoczęci. Objawy te mogą występować w momencie, kiedy mamy zapewnione odpowiednie warunki do snu. W ciągu dnia odczuwa się zmęczenie lub ogólne złe samopoczucie. Leczenie bezsenności dzieli się na działania niefarmakologiczne i farmakologiczne. Te pierwsze powinny być podstawowym postępowaniem, kiedy rozpozna się bezsenność. Ich skuteczność jest porównywalna z rezultatami farmakoterapii. Pomaga na eliminację czynników, które podtrzymują bezsenność. Skuteczną metodą jest terapia poznawczo-behawioralna. Wpływ zastosowania tej metody może się utrzymywać przez długi czas po skończonym leczeniu. Metoda ta obejmuje różne techniki. Jedną z nich jest ograniczanie snu, czyli dopasowywanie czasu do rzeczywistej długości snu pacjenta. Skraca się czas spędzany w łóżku poprzez późniejsze kładzenie się, ale utrzymuje się stałą porę wstawania. Jej celem jest pogłębienie snu i zmniejszenie liczby wybudzeń. Technika kontroli bodźców polega na tym, że pacjent kładzie się spać wieczorem tylko wtedy, kiedy czuje senność. W tym przypadku łóżko powinno służyć wyłącznie do snu, a nie być wykorzystywane podczas czytania książek, oglądania telewizji czy jedzenia. Jeżeli nie będzie można zasnąć lub przebudzimy się w środku nocy to wskazaniem jest opuszczenie łóżka i wyjście do innego pomieszczenia. Do sypialni powinniśmy powrócić dopiero, kiedy odczujemy ponownie senność. Farmakoterapia natomiast polega na zastosowaniu małych dawek leków przeciwdepresyjnych. Skutecznie wywołują one senność. Stosuje się również specjalne leki nasenne, ale często wywołują one ospałość w ciągu dnia.
Spokojny sen jest kluczem do zdrowia i lepszego samopoczucia. Czasami jednak niektóre czynniki wpływają na jego zaburzenie. Warto pamiętać, że bezsenność często nie jest chorobą, ale objawem. Dlatego należy udać się do odpowiedniego lekarza, który podpowie nam jak mamy działać żeby z nią walczyć. Istnieje wiele metod leczenia, które skutecznie pozwolą nam pozbyć się bezsenności i ponownie czerpać radość z życia.