Odrobaczanie jest niezbędną procedurą, która powinna być przeprowadzona u każdego młodego szczeniaka lub nowego psa w domu, aby wyeliminować obecność robaków. Pasożyty te stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia psa, a niektóre typy mogą łatwo przenosić się również na ludzi. Ogólna zasada mówi, że wszystkie szczenięta należy odrobaczać co dwa tygodnie, aż osiągną wiek dwunastu tygodni. Następnie powinny otrzymywać leczenie w celu wyeliminowania i zapobiegania pasożytom raz w miesiącu do szóstego miesiąca życia. Po ukończeniu sześciu miesięcy dorosłego psa należy odrobaczać co pół roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Odrobaczanie psa – co należy wiedzieć

profesjonalne odrobaczanie psaWeterynarz może przepisać najbezpieczniejsze produkty do odrobaczania, a także będzie wiedział, jaka dawka powinna być podana psu na podstawie jego wieku, masy ciała i aktualnego stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest profesjonalne odrobaczanie psa. Specjaliści najlepiej znają wszystkie produkty i mogą zalecić taki, który może wyeliminować wszystkie robaki. Istnieje wiele bezpiecznych sposobów na odrobaczanie psa. Im wcześniej robaki znikną, tym szybciej zwierzę będzie zdrowe i poczuje się lepiej. W przypadku psów z robakami lekarz weterynarii zasugeruje zastrzyk, leczenie punktowe lub tabletki do połknięcia. Właściwe leczenie wyeliminuje pasożyty, takie jak glisty, często obecne u szczeniąt po urodzeniu. Jeśli chodzi o tasiemce, zarażenie może nastąpić, gdy zwierzę połknie zainfekowaną pchłę, dlatego zabezpieczenie przed pchłami uchroni psa przed infekcją. Lekarz weterynarii może pomóc opracować zindywidualizowany plan oparty na stylu życia psa, biorąc pod uwagę czynniki, takie jak czas spędzany na zewnątrz i to, czy często przebywa on w towarzystwie innych zwierząt, na przykład w parku. Pies, który został odrobaczony, nie jest automatycznie chroniony przed ponownym zarażeniem. Leki, które są przepisywane, muszą być stosowane przez cały czas trwania leczenia. Konieczne będą również środki w celu oczyszczenia domu. Zawsze należy myć ręce po podaniu środka odrobaczającego i nauczyć dzieci, jak ważna jest higiena.

Nie zawsze można zapobiec zainfekowaniu zwierzęcia przez robaki. Psy są narażone na zarażenie z różnych źródeł. Regularne odrobaczanie psa, zgodne z harmonogramem ułożonym przez weterynarza jest pierwszą linią obrony przed rozprzestrzenianiem się robaków. Utrzymanie ogólnego zdrowia psa poprzez zapewnienie mu zdrowej, pożywnej diety i dużej ilości ćwiczeń pomoże również zachować odporność psa na infekcje pasożytnicze.