Posiadanie dziecka nie kończy się na karmieniu, zabawianiu, spacerach i usypianiu, ponieważ bardzo ważna jest edukacja. Jest ona bowiem podstawą dla młodego człowieka, która jest startem w dorosłe życie. To w domu dziecko poznaje pierwsze słowa, gesty, czy zachowania, które będą z nim już do końca życia. Żeby wspomóc rozwój dziecka, trzeba z nim systematycznie pracować i mądrze się z nim bawić. 

Na czym polega gra logopedyczna? 

gry logopedyczne dla dzieciDzieci uczą się poprzez zabawę, ponieważ ich mózgi nie potrafią jeszcze się skupić na dłużej niż kilka chwil, ani pojąć trudnych rzeczy. Oczywiście dzieje się tak do czasu, ponieważ maluch zacznie naukę w szkole podstawowej, to powoli stanie się ona rutyną, którą warto urozmaicać. Dzieci najczęściej mają problemy z liczeniem i czytaniem, dlatego te dwie umiejętności trzeba jak najczęściej powtarzać i ćwiczyć. Nie od dziś wiadomo, że nas ojczysty język nie należy do najprostszych i każdy cudzoziemiec to powie. Jednak nawet dzieci miewają problemy z wymogą trudnych słów. Gry logopedyczne dla dzieci są stworzone z myślą o tych małych i większych pociechach, które chcą się stać małymi geniuszami. Nie ma nic lepszego niż nauka przez zabawę, bo najszybciej się zapamiętuje informacje. Gry tego typu są najczęściej w formie układanek, planszy, lub kart, które się układa. W polskim języku ciężko się wymawia wiele głosek, które muszą być często ćwiczone, aby maluch właściwie je wymawiał. Najlepsze do tego celu są plansze z obrazkami i napisami, gdzie maluch musi odczytać, lub poznać dany rysunek, po czym go nazwać. Poza obrazkiem widzi też napis, więc mimowolnie zapamiętuje pisownię. W podobny sposób uczy się  małe dzieci czytać, więc jest to już sprawdzony sposób, który przynosi pożądane rezultaty. Podobnie działają puzzle logopedyczne, które dziecko może samodzielnie układać, a przy okazji ćwiczyć wymogę i pisownię trudniejszych wyrazów. W taki sam sposób dzieci mogą się uczyć ortografii, która również przysparza nawet dziesięciolatkom sporo kłopotów. 

Chyba każde dziecko lubi gry planszowe, w które można grać całą rodziną. To także świetny i kreatywny sposób na wspólne spędzenie czasu z dziećmi. Nie zawsze zabawa musi być samą zabawą, bo może być też pożyteczną nauką. Im wcześniej maluchy opanują wymowę trudniejszych słów, tym lepiej sobie poradzą z czytaniem i pisaniem. Warto dzieciom pomagać w sposób ciekawy i zajmujący, a gry logopedyczne z pewnością zapewnią maluchom wiele godzin wspaniałej zabawy z rodzeństwem, kolegami, czy z rodzicami.