Wiele osób nie wyobraża sobie spotkania ze znajomymi czy wyjścia na imprezę, na której miałoby nie być alkoholu. Tak naprawdę chyba już po prostu przyzwyczailiśmy się do tego, że on tam jest, więc wypada się napić. Mimo tego, że coraz więcej ludzi propaguje zdrowy styl życia, to nadal bardzo wiele osób twierdzi, że małe ilości alkoholu jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Być może, ale właśnie od małych dawek wszystko się zaczyna. Coraz więcej młodych ludzi sięga po napoje wysokoprocentowe, ponieważ bez nich nie ma dobrej zabawy. Tak samo twierdzą dorośli, których młodzież bardzo często naśladuje.

Czy alkoholizm można skutecznie wyleczyć?

skuteczne leczenie z alkoholizmuJuż w starożytnych czasach ludzie spożywali alkohol i tak przez kolejne tysiące lat. Można zatem stwierdzić, że towarzyszy on ludzkości od zarania dziejów. W naszych czasach problemem jest jednak to, że coraz więcej osób traktuje go jako dodatek do codziennego życia, bez którego po prostu nie jest fajnie. Jest on z nami wtedy, gdy jest wesoło, gdy odnosimy jakieś sukcesy, ale także wtedy, gdy jesteśmy załamani i nie radzimy sobie z problemami. Nie jest on jednak lekiem ani na całe zło, ani przyjacielem, z którym można świętować. O ile pijemy od czasu do czasu niezbyt wielkie dawki, o tyle zaczynamy mieć problem, gdy zaczyna on przejmować nad nami kontrolę. Wiele osób nie przyznaje się, że ma problem, bo tak naprawdę wypiera tę świadomość. Za alkoholików przecież kiedyś uważało się tylko i wyłącznie osoby z patologicznych i dysfunkcyjnych rodzin, często ludzi bezdomnych, ale prawie nigdy tych, którzy żyją na poziomie. Prawda jest jednak taka, że uzależniony może być każdy, niezależnie od tego, z jakiej grupy społecznej pochodzi. Skuteczne leczenie z alkoholizmu jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy uzależniona osoba sama tego chce. Musi przyznać się najpierw przed sobą, że ma problem i jest chora. Ważne jest też to, aby powiedzieć to swoim najbliższym. Oni bardzo często są współuzależnieni i także potrzebują pomocy. Specjalistyczne terapie bardzo często obejmują nie tylko samego uzależnionego, ale także jego rodzinę. Wspólnie mają szansę pokonać problem i zacząć nowe życie. Ważne jest to, aby motywować chorego do tego, aby żył w trzeźwości. Terapia ma za zadanie pokazać mu, że życie bez alkoholu też może być szczęśliwe.

Każdy, kto ma problem z alkoholem, powinien poddać się terapii. Nie każdy jednak chce z takiej szansy skorzystać. Jeśli jednak uświadomi sobie, że takie życie wcale nie jest dobre, może liczyć na wsparcie specjalistów, którzy pomogą mu przejść przez trudny czas leczenia. Łatwo nie będzie, ale na pewno będzie warto. Przyznanie się przed sobą i najbliższymi pozwala na swego rodzaju oczyszczenie wewnętrzne. Jest również pierwszym etapem terapii. Tylko osoba, która wie, że sięgnęła dna, ma szansę się od niego odbić. Terapia może trwać nawet kilka miesięcy i czasem może być wspomagana farmakologicznie. Najważniejsze jest jednak wsparcie innych osób.