Każdy region w naszym kraju, każde województwo a nawet wsie mają swoje znaczące cechy. Każdy zakątek w Polsce jest różnorodny i indywidualny. Każde miejsce w naszym kraju ma również coś, z czego słynie i co kojarzy się z danym miejscem ludziom, którzy w dane miejsce przyjadą. Rzeczy i pamiątek, które przyciągają jest bardzo dużo, jednak co też takie, o których dzieci uczą się w szkole i z których znają nas na całym świecie.

Różnorodność w strojach ludowych w Polsce

stroje ludoweWśród wymienionych wcześniej charakterystycznych rzeczy, z których znają nas na całym świecie są między innymi niepowtarzalne łowickie wzory, hymny danych miejsc, zespoły ludowe. Są też te piękne rzeczy, które typowo przypisują się do danego regionu jak na przykład stroje ludowe. Stroje ludowe wyrażają przede wszystkim tożsamość danych osób i są wspomnieniem danego okresu historycznego. Najczęściej stroje występują w różnych kombinacjach- inne są zakładane na co dzień, inne na uroczystości świąteczne a jeszcze inne na przykład na śluby. W dzisiejszych czasach niestety stroje ludowe są noszone tylko podczas występów, uroczystości, świąt i wyraża dumę miejsca pochodzenia u ludzi, którzy go mają. Jednym z najbardziej popularnych strojów ludowych jest strój łowicki oraz stroje góralskie, między innymi dlatego, że są bardzo charakterystyczne, kolorowe i piękne. Strój łowicki przede wszystkim jest znany z tego, że kobiety mają piękną, rozkloszowaną spódnicę w kolorowe paski. Ubierają się tak w dzisiejszych czasach kobiety, które śpiewają w zespołach ludowych i chodząc na takie występy możemy podziwiać również ubrania. Stroje góralskie podziwiane są poprzez turystów w górach, bo kto z nas nie widział Górali, którzy spacerują po głównej ulicy Zakopanego- Krupówkach i zachęcają ludzi do zrobienia sobie z nimi zdjęć. Typowe stroje z różnych regionów Polski możemy zobaczyć w muzeach etnograficznych, w których pokazane są miejsca, w jakich żyli ludzie  w naszym kraju w dawnych czasach, czym się zajmowali i właśnie jak się ubierali na co dzień a jak na święta.

W dawnych czasach każdy region w Polsce ale i również w innych krajach szczycił się swoim własnym ubiorem, który ludzie nosili z dumą chwaląc się swoim pochodzeniem. Etnografia danych miejsc jest wspaniałym sposobem na wyrażenie swoich uczuć do miejsca pochodzenia bądź urodzenia. Wcześniej ubiór świadczył również o zamożności danej grupy, jednak obecnie na szczęście nie jest to praktykowane a każda osoba na każdym stanowisku ubiera się w ten sam sposób.