Depresja jest chorobą, które dotyka znaczną część naszego społeczeństwa. Nie ma znaczenia, czy jesteś starszy czy młodszy, pracujesz fizycznie czy umysłowo, twoje życie jest poukładane czy też wkradł się do niego chaos. W każdej chwili może nadejść dzień, w którym nie będziemy w stanie podnieść się rano z łóżka. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, gdy podejrzewamy depresję u kogoś z naszego otoczenia?

Psycholog dziecięcy pomoże w walce z depresją

dobry psycholog dziecięcy łódźWielu z nas zadaje sobie pytanie, co jest przyczyną coraz częstszego występowania stanów depresyjnych u różnych ludzi. Odpowiedź nie jest prosta, jednak najczęściej wśród przyczyn takiego stanu wskazuje się stres, poczucie bezsilności, przytłoczenia obowiązkami, presję społeczeństwa, wygórowane oczekiwania, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Spójrzmy chociażby na najpopularniejszy przekaz medialny: mamy być młodzi, piękni, idealni i wysportowani, inaczej jesteśmy na marginesie. Depresja dotyka coraz częściej młodzież i dzieci, u których najczęstszą przyczyną są problemy w szkole, nieakceptacja ze strony rówieśników i poczucie niezrozumienia przez rodziców. W takich przypadkach należy szybko zgłosić się do terapeuty. Jeśli wiemy, że potrzebny nam jest dobry psycholog dziecięcy Łódź może pochwalić się wieloma specjalistami w tej dziedzinie. Gdy tylko zauważymy u naszej pociechy niepokojące objawy, powinniśmy umówić się na wizytę. Jakie to mogą być symptomy? Gdy nasze dziecko nie ma chęci na wstawanie z łóżka, najchętniej całe dnie przesiadywałoby w swoim pokoju, nie chce spotykać się z rówieśnikami, spadły wyniki w nauce, powinniśmy czuć się zaalarmowani. Należy niezwłocznie umówić się na wizytę u psychologa, by ten doradził nam dalsze kroki. Nierzadko konieczna jest terapia lekami, wspomagana psychoterapią. Pamiętajmy, że młody człowiek z depresją jest przede wszystkim zagubiony. Nie możemy obwiniać go za stan, w jakim się znalazł ani budować w nim poczucia, że zawiódł nasze oczekiwania. Zamiast tego wykażmy się zrozumieniem i empatią, a przede wszystkim okazujmy dziecku naszą miłość i szacunek dla niego. W ten sposób pomożemy w jego leczeniu i powrocie do zdrowia.

Dzieci i młodzież coraz częściej zapadają na choroby o podłożu psychicznym. Do najpopularniejszych i często lekceważonych należy depresja. Wielu rodziców uważa stany depresyjne za naturalne w procesie dojrzewania i bagatelizuje problem. Tymczasem warto zasięgnąć opinii dobrego psychologa dziecięcego, by ocenił, czy nasza pociecha cierpi na chorobę wymagającą podjęcia terapii.