Otrzymując od lekarza skierowanie do sanatorium nie powinniśmy się smucić, a wręcz przeciwnie, powinniśmy się cieszyć. Przed nami czas, który będziemy mogli w całości poświęcić swojemu ciału i podreperować nasze zdrowie, nie tylko to fizyczne, ale również psychiczne. Zazwyczaj w danym ośrodku przebywamy około dwóch bądź trzech tygodni. Uczestniczymy w różnych zabiegach, przez kąpiele w solance po masaże. Dodatkowo możemy poznać nowe i ciekawe miejsca, w których jeszcze nigdy nie byliśmy.

Jak spędzić czas w sanatorium?

ciechocińskie sanatoria mapaNajczęściej to nasz lekarz wybiera sanatorium, do którego mamy się udać. Oczywiście możemy z nim na ten temat porozmawiać, jeśli chcemy znajdować się blisko domu. W Polsce znajduje się wiele miast, które oferują opiekę kuracjuszom, jednak najpopularniejszym z nich jest Ciechocinek. Jest tam wiele ośrodków, które przez cały rok przyjmują tysiące chorych i pomagają im w dalszym leczeniu. W związku z tym kiedy dostaniemy skierowanie do tego miasta warto wyposażyć się w niezbędne rzeczy, które przydadzą się nam w zwiedzaniu. Właśnie na tym polega również pobyt w takim ośrodku. W tygodniu uczęszczamy na zabiegi, które przygotowują dla nas pracownicy, a w weekendy mamy czas dla siebie. Wtedy warto podejść do recepcji i zapytać się o broszurkę – ciechocińskie sanatoria mapa. Dzięki temu będziemy wiedzieć, w której części miasta się znajdujemy i gdzie możemy pójść, by spotkać innych kuracjuszy. Właśnie w sobotę i w niedzielę organizowane są dla wszystkich przebywających w ośrodkach różnie atrakcje. W związku z tym nie musi być to dla nas smutny czas. Oczywiście rodzina może nas odwiedzać kiedy tylko chce, jeśli nie przeszkadza nam w zabiegach. Pamiętajmy również, że nasz pobyt w sanatorium jest w pełni finansowany, jeśli jesteśmy ubezpieczeni. Trochę inna sytuacja jest w przypadku dzieci. Kiedy nie mają ukończonych sześciu lat, muszą być pod opieką dorosłego. Wtedy z reguły rodzice są zmuszeni sami płacić za zakwaterowanie i wyżywienie. Jednak przez cały czas mogą być z dzieckiem. Inne przepisy dotyczą również młodzieży, która jest już w liceum bądź technikum. Mogą oni przebywać w sanatorium tylko podczas wakacji. Mimo wszystko niezależnie od wieku, każdy kuracjusz jest traktowany tak samo i otoczony jest najlepszą opieką.

Pobyt w sanatorium nie musi być nudny. W każdy weekend wszyscy kuracjusze nie mają zabiegów, więc wolny czas mogą poświęcić na zwiedzanie miasta, w którym się znajdują, bądź na spotkania z rodziną. Możliwości jest wiele, a warto z nich korzystać, ponieważ jest to czas tylko dla nas i naszego organizmu. W związku z tym ważne jest, by dać mu odpocząć i dodatkowo nabrać sił, by wrócić do domu zadowolonym i wyleczonym.