Coraz częściej słyszy się w naszym kraju o problemie wilgoci w domach. Jeszcze do niedawna problem ten kojarzony był przede wszystkim z Wielką Brytanią z racji klimatu jaki tam panuje. Jednak wszystko wskazuje na to, że w Polsce również często w budynkach wilgoć się pojawia. Wynikać ona może z niewłaściwej eksploatacji domu lub też z tego, że nasz dom nie jest we właściwy sposób wentylowany. Na szczęście z problemem wilgoci można obecnie skutecznie walczyć. 

Efektywne osuszanie budynków 

osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznejŚciany w domach mogą bardzo szybko chłonąć wilgoć jeśli znajduje się w domu zawilgocone powietrze. Najczęściej bywa tak, że do takiego zawilgocenia dochodzi wtedy gdy w naszym domu nie znajduje się odpowiednio wydajny system wentylacji. Starsze budownictwo często nie uwzględniało w ogóle takich systemów dlatego właśnie wilgoć najczęściej dotyka starszych kamienic. Bywa też tak, że cząsteczki wody znajdują się w powietrzu wtedy gdy nie posiadamy odpowiednio wydajnego systemu grzewczego, który mógłby osuszać powietrze. Pomijając jednak powód powstawania wilgoci powinniśmy pomyśleć o tym jak sobie z problemem radzić gdy już powstał. Otóż metod walki z wilgocią jest obecnie sporo. Jedną z najbardziej popularnych i stosowanych obecnie jest osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej. Sposób ten jest stosunkowo nowy ale przede wszystkim wyróżnia się niezwykłą skutecznością. W metodzie tej chodzi przede wszystkim o to by w ścianie powstały specjalne otwory, do których wtłaczana jest specjalna mieszanina pochłaniająca wodę. Ta właściwość określana jest mianem higroskopijności. W przypadku osuszania metodą iniekcji krystalicznej wykorzystuje się najczęściej mieszankę krzemu i cementu portlandzkiego. W ścianach wykonuje się najczęściej otwory o średnicy 20 lub ewentualnie 25 milimetrów. Bardzo ważne jest tutaj to by otwory znajdowały się w odpowiedniej odległości od siebie. Jeśli mieszanina higroskopijna pozostanie w otworach to zacznie ona przyciągać do siebie cząsteczki wody jakie się w ścianie znajdują. 

Metoda iniekcji krystalicznej swoją nazwę zawdzięcza temu, że po umieszczeniu mieszaniny higroskopijnej w ścianie dochodzi do powstawania kryształków w ścianie. Sposób, o którym mowa uchodzi obecnie za najłatwiejszy ze wszystkich jeśli chcemy szybko pozbyć się problemu. Dzięki temu, że istnieje taka metoda to nie będziemy musieli skuwać tynków znajdujących się na ścianie. W przeszłości gdy metoda iniekcji nie była jeszcze znana to właśnie skuwanie tynków było jedynym rozwiązaniem.