Patrząc na palety, nie zastanawiamy się nigdy na tym jak się ją produkuje. Czy produkcja jednej palety jest przykładowo regulowana jakimiś przepisami? z jakiego tworzywa można je produkować, a z jakiego lepiej nie? Otóż jak każdy przedmiot wykorzystywany potem do użytku, tak i świat palet rządzi się własnymi zasadami. Zapoznałam się z tym w momencie, kiedy przyszło mi się rozejrzeć za kilkoma paletami do przetransportowania siedziby firmy z  jednego adresu, na drugi.

Produkowanie palet i rodzaje zamówień

palety - produkcja na zamówienieTaką tam mam dziwną pracę, że takimi rzeczami muszę się zajmować. Nie wiedziałam nigdy przykładowo, że palety są tak zróżnicowane cenowo, oraz jakościowo. Klient polecił mi zakupienie Euro palety, podobnież najczęściej wykorzystywane palety na rynku logistycznym. Bardzo dobrze, że mi podpowiedział, ponieważ firmy produkujące takie palety, mają całkiem sporo rodzajów. Sądzę więc, że mógłby się pojawić delikatny problem z decyzją na konkretny model. Chodziło mi o zwykłe palety – produkcja na zamówienie, więc miałam średnie pojęcie o szczegółach. A produkowane są różne: szczelne, sztywne, siatkowe, o różnych wymiarach. Produkowane są w wielu firmach, które posiadają licencję, na terenie Polski i całej Europy. Jest to niezastąpiony produkt, jako pomoc w branży logistycznej. Takowe palety można również naprawiać, jeżeli się w jakiś sposób zepsują. Jest to bardzo dobry pomysł moim zdaniem. Cenowo również nie wychodzi to zbyt drogo. Kilka lub kilkanaście złotych za paletę. Jeżeli chodzi o produkcję nowej, ponieważ naprawa pojedynczej sztuki jest podobno inaczej wyceniana. Dowiedziałam się ostatnio również, że palety drewniane, są coraz częściej zastępowane paletami plastikowymi. Czy to się okaże dobre dla środowiska? W końcu palety nie wywalamy do kosza tak jak plastikowej butelki. Więc środowisko może tak bardzo nie ucierpi. Ale to już temat na inny czas. Chociaż ekologia jest dzisiaj na topie. Palety natomiast, służą i zawsze będą służyć jako pomoc w przewozie ciężkich rzeczy.

Miesięcznie jest ich produkowana bardzo duża ilość, co wcale mnie nie dziwi. Zapotrzebowanie na palety raczej będzie zawsze, więc produkcja nigdy nie zostanie zatrzymana. Nie ważne, czy jest to paleta jednorazowego użytku, czy wręcz przeciwnie. Plastikowa, czy drewniana. Z atestem czy bez. Będą potrzebne zawsze i jak na razie nikomu to chyba nie przeszkadza, jeżeli nie ma propozycji zastępstwa. Zatem produkcja wre, wykorzystywanie również jest duże. W świecie logistyki palety są ważnym produktem.