Place zabaw z budżetów obywatelskich

W każdym mieście, dużym i małym, powstają nowoczesne i bardzo bezpieczne place zabaw. Budowa większości z nich finansowana jest przez jednostki samorządowe. Całe szczęście, że tak się dzieje, ponieważ trzeba dzisiaj robić wszystko, żeby dzieci spędzały jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Tym bardziej, że place zabaw mają naprawdę mocną konkurencję w postaci zabawek elektronicznych. Osoby odpowiedzialne za budowę placów zabaw powinny robić wszystko, żeby były one również jak najbardziej edukacyjne.

Edukacyjne zabawki na placu zabawy

edukacyjne place zabaw dla dzieciWszystkie nowo powstające place zabaw mają jedno zadanie – zapewnić dzieciom miejsce do wspólnej zabawy, która to jednocześnie musi być całkowicie bezpieczna. I tak się właśnie dzieje, bo większość placów zabaw jest odgrodzona albo odizolowana od dróg, po których jeżdżą samochodu. Te place zabaw, jak już wspomnieliśmy powyżej, powstają najczęściej z finansów samorządowych. W ostatnich latach takie edukacyjne place zabaw dla dzieci powstają również dzięki projektowi budżetu obywatelskiego. To nic innego jak kwota budżetu wolna do zagospodarowania przez obywateli, którzy mogą zdecydować na co przeznaczyć wolne środki. Środkami finansowymi w ramach tego budżetu dysponuje się poprzez głosowanie. I w ten sposób właśnie w wielu biedniejszych częściach miast i biedniejszych gminach powstają piękne place zabaw. Ponieważ rodzice dzieci decydują o tym właśnie w ramach tego budżetu przeznaczonego do rozdysponowania przez obywateli. A to naprawdę ważne, żeby dzieciom zapewnić takie miejsca, w którym mogą się wspólnie bawić. A co najważniejsze – dzisiaj place zabaw maja mocno edukacyjny charakter. Wszytko dzięki temu, że montuje się na nich specjalne zabawki edukacyjne, które rozwijają wyobraźnię i dziecięcą kreatywność. Są to różnego rodzaju przeszkody do pokonania albo gry, w które dzieci mogą wspólnie grać. Wiadomo, że najpiękniejsze place zabaw powstają tam, gdzie gminy dysponują sporą ilością wolnych środków finansowych. Dlatego, jeśli jest się rodzicem, warto zabrać dziecko na jakiś naprawdę piękny plac zabaw.

Na całe szczęście dzisiaj dba się o rozwój najmłodszych. Kiedyś nie było pięknych placów zabaw albo był jeden na całe miasto. Dzisiaj w każdej dzielnicy albo mniejszej gminie jest kilka placów zabaw. Najważniejsze, żeby były one bezpieczne dla najmłodszych. Oprócz bezpieczeństwa powinny jeszcze spełniać funkcję edukacyjne. Dzieci najlepiej uczą się przez zabawę i tylko rolą rodzica jest zabranie dziecka na plac zabaw i pokazanie jak można się na nim fajnie bawić.