Wiele systemów i instalacji, w których przepływają jakiekolwiek ciecze lub gazy wymaga dodatkowego uszczelnienia. Najbardziej narażonymi miejscami na jakiekolwiek przecieki są punkty łączenia fragmentów instalacji. Właśnie dlatego pomiędzy rurami, na styku rur i urządzeń wywołujących przepływ oraz w innych punktach, wielu wykonawców stosuje płaskie uszczelki. Te elementy nie są zbyt drogie, a zapewniają bezpieczną pracę obwodów, w których płynie ciecz.

Uszczelnianie instalacji ciśnieniowych

przemysłowe uszczelki płaskiePomimo tego, że stalowe elementy wydają się nam być gładkie, niestety nie do końca jest to prawda. Nawet najlepiej wycięte i zeszlifowane detale, które są wykonane z materiału tak ciężkiego jak stop żelaza z węglem (około 7 860 kg / m3), nie będą tworzyły jednolitej i szczelnej konstrukcji na łączeniach. Oczywiście im wyższe ciśnienie panujące w całej instalacji, tym większe zagrożenie rozszczelnienia całego układu. Stosowane przemysłowe uszczelki płaskie dobiera się na podstawie średnicy przewodów, panującego wewnątrz ciśnienia i temperatury oraz warunków środowiska zewnętrznego. Najczęściej są to elementy wykonane z gumy lub silikonu. Producenci oferują również innego rodzaju podkładki, które wyróżniają się odpornością na związki chemiczne (kwasy lub zasady). Dzięki temu możemy je zastosować w bardzo wielu układach. W asortymencie wielu hurtowni możemy znaleźć również uniwersalną płytę uszczelniającą. Taki element najczęściej jest wybierany w sytuacji, kiedy nie możemy znaleźć odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do konkretnego rozwiązania. Uszczelnienie instalacji pracujących pod znacznym ciśnieniem ma również ogromne znaczenie na bezpieczeństwo całego układu. Jeżeli nie zadbamy o to, aby przepływ cieczy lub gazów był swobodny i jednolity, może dojść do rozerwania połączeń między elementami i poważnej awarii całego systemu. W związku z tym warto użyć jak najwyższej jakości uszczelek przemysłowych, które będą doskonale sprawdzały się w nawet najtrudniejszych warunkach. Dzięki temu uzyskamy sprawny i trwały układ, nie stanowiący zagrożenia naszym pracownikom.

Gumowe uszczelki wytwarza się poprzez wykonanie odlewów ciśnieniowych. Dzięki specjalnej mieszance polimerów oraz zjawisku sieciowania związków chemicznych, element staje się elastyczny i odporny na wiele innych czynników, między innymi: promieniowanie UV, ozon i utlenianie materiału. Elastyczność natomiast gwarantuje idealne przyleganie do powierzchni łączonych ze sobą rur. Właśnie to sprawia, że tak chętnie sięgamy po różnego rodzaju gotowe rozwiązania.