Jedną z dziedzin aktywności zarobkowej, do którego nie potrzebujesz żadnego kierunkowego wykształcenia, kwalifikacji, ani nie wymaga się początkowego doświadczenia, jest inwestowanie. Inwestować w Polsce może każdy, kto ma pełnię władz obywatelskich, 18 lat, i nie jest ubezwłasnowolniony sądownie. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie kapitału. Gospodarka wolnorynkowa sprzyja aktywności inwestycyjnej i może się przejawiać w wielu aspektach.

Jak rozpocząć przygodę z inwestowaniem?

jak zacząć inwestowaniePoradniki początkującego inwestora pouczają nas, że nie ma nic łatwiejszego niż inwestowanie. Wystarczy mieć trochę pieniędzy i większość procesu przygotowawczego mamy już za sobą. Jak zacząć inwestowanie? Najpierw musimy zadać sobie pytanie, jaki zysk chcemy osiągnąć i w jakim czasie. Inwestowanie jest nauką cierpliwości. Spektakularne sukcesy finansowe znane z hollywoodzkich produkcji zdarzają się rzadko, prędzej jest to wynik wielu lat zdobywania doświadczenia i nauki, dopiero później przychodzą oczekiwane rezultaty. Istnieją jednak rynki, gdzie wciąż zdarzają się wielkie skoki wartości z dnia na dzień. Są to tzw. rynki nieobliczalne. Należy do nich min. rynek kryptowalut. Ostatnimi czasy zdarzały się jednodniowe wahania BTC nawet o 15% w skali dnia, co jest niebywałym skokiem wartości w porównaniu do inwestowania na innych rynkach. Oczywiście tego typu skok wartościowy jest w stanie zapewnić nam dobry zarobek już na starcie, ale nie jest to rynek pewnych inwestycji. Obecny boom na rynku nieruchomości sprawia, że coraz więcej osób inwestuje na rynku nieruchomości. Średnie ceny mieszkań w dużych miastach pomiędzy pierwszym kwartałem 2017 roku, a trzecim kwartałem 2018 roku, za metr kwadratowy wzrosły o około 1000 złotych. Przy założeniu, że kupiliśmy mieszkanie w 2017 roku o wartości 300 tysięcy złotych, w roku 2019 kosztować może nawet o 1/4 więcej, czyli około 375 tysięcy złotych. Inwestować można również w postaci wynajmu mieszkania. Zapotrzebowanie na najem krótko i długoterminowy jest duży. Wielu osobom nie opłaca się kupować określonych typów mieszkań, dlatego lepiej je wynająć.

Tyle ile jest branży i sposobów pomnażania swojego kapitału, tyle jest sposobów na inwestowanie. Możemy inwestować w kruszce szlachetne, w artykuły spożywcze, w firmy, na giełdzie, w waluty, w obligacje, w kryptowaluty, czy w nieruchomości. Najlepiej zacząć inwestowanie od uważnej obserwacji rynku, na którym chcielibyśmy spróbować swoich sił. Poznanie regularności i zasad transakcji na danym rynku pozwoli nam wstępnie zapoznać się z mechanizmami tego przedsięwzięcia.