Większość z nas rasy psów, które niegdyś wykorzystywało się do stróżowania, kojarzy z psiakami o niezbyt przyjaznym wyglądzie, który w końcu ma na celu odstraszyć na przykład potencjalnych włamywaczy. Tymczasem istnieją rasy doskonale nadające się do pilnowania domu, a jednocześnie wyglądające bardzo łagodnie.

Cechy owczarków podhalańskich

owczarek podhalański szczepione szczeniętaObecnie chyba każdy z nas już wie, że wygląd psa nie zawsze wiąże się z jego charakterem, jak to bywa w przypadku psów na przykład stróżujących. Większość z nich prezentuje się naprawdę bardzo groźnie, choć w rzeczywistości są z charakteru bardzo potulnymi, lojalnymi i kochanymi psiakami. Nie wszystkie rasy stróżujące wyglądają jednak w ten sposób, czego dowodem są owczarki podhalańskie. Są to psy, które za młodu przypominają swoim wyglądem malutkie, puchate chmurki, a jako dorosłe psy mogą kojarzyć się z wyglądem białego, puszystego misia. Psy te są niezwykle towarzyskie i potulne, a jednocześnie niezwykle inteligentne i odważne. Owczarki te zostały stworzone głównie po to, aby pilnować stada przed drapieżnikami, stąd też cechuje je ogromna czujność oraz właśnie odwaga, co czyni je idealnymi psami stróżującymi także względem naszych posesji. Jeżeli zatem marzymy o psiaku, który będzie wyglądał przyjaźnie, w ten sam sposób się zachowywał, a jednocześnie będzie bronił naszego domu najlepszym wyborem będzie właśnie nasz polski owczarek podhalański szczepione szczenięta zakupimy w dobrej hodowli, którą bez problemu powinniśmy znaleźć w internecie. Oprócz strony internetowej obecnie praktycznie każda hodowla ma także swoje fanpage, co bardzo ułatwia szukanie sprawdzonej i polecanej hodowli. Owczarki podhalańskie to psy niezwykle oddane i choć dobrze prowadzone słuchają się swojego właściciela, to jednak warto mieć na uwadze to, że czasem lubią zrobić coś po swojemu wychodząc z założenia, że wiedzą lepiej od człowieka. Dlatego też podczas ich wychowywania należy wykazywać się stabilnością emocjonalną po to, aby pies czuł się w pełni przy nas bezpiecznie oraz aby w pełni nam zaufał i nie potrzebował przejmować kontroli.  

Jeśli nie jesteśmy doświadczeni w wychowywaniu psów, które mają swój charakterek, ale mimo wszystko zakochaliśmy się w tej rasie i pragniemy mieć owczarka podhalańskiego pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z usług behawiorysty, który świetnie wyjaśni nam co robić, a czego unikać podczas wychowywania takiego psa. Ponadto zawsze też możemy zapisać malucha na szkółkę, co jest rewelacyjnym rozwiązaniem ponieważ oprócz nauki, pies jeszcze silniej zżywa się z właścicielem.