Niedługo wraz z całą rodziną wybierałam się w góry na wakacje i urlop. Mieliśmy tam spędzić ponad dwa tygodnie. Jak wiadomo wybierając się w wysokie góry warto mieć ze sobą bardzo dobrze zaopatrzoną apteczkę, ponieważ nigdy nie wiadomo co się może stać. W tym roku to ja wzięłam się za pakowanie apteczki na nasz wyjazd. Oprócz wielu leków na różne dolegliwości bardzo ważne były różne materiały opatrunkowe. Musiałam skompletować odpowiednią ich ilość. Zabrałam się do tego na długo przed wyjazdem.

Potrzebowałam różnych materiałów opatrunkowych

materiały opatrunkoweNa początek przystąpiłam do zrobienia listy tego, jakie materiały opatrunkowe będą mi potrzebne w górach. Zaczęłam od popularnych i najczęściej przydanych plastrów z opatrunkiem. Takie materiały opatrunkowe najczęściej się przydają. Do swojej apteczki zapakowałam plastry z opatrunkiem o różnych wymiarach i kształtach. Zadbałam też o szerokie plastry z opatrunkiem do cięcia na wypadek większych skaleczeń. Kolejnym materiałem opatrunkowym, który uznałam za potrzebny były bandaże z opatrunkiem. Przydają się one w przypadku mocnych krwawień, bo dodatkowo uciskają one ranę. Nie zapomniałam również o materiałach opatrunkowych takich jak plastry do cięcia i przytrzymywania bandaży. Są one bardzo przydatne, szczególnie w przypadku braku plastrów z opatrunkiem. Wtedy w razie potrzeby możemy zatamować krwawienie choćby chusteczką higieniczną i przypiąć ją do skóry plastrem, żeby się nie zsunęła. Łatwo w ten sposób zatamować mniejsze krwawienia. Ponieważ pobyt w górach często wiąże się z obtarciami naskórka stóp oraz odciskami. Zabezpieczyłam się również na taką dolegliwość i w mojej apteczce wylądowały materiały opatrunkowe na odciski oraz obtarcia. W przypadku odcisków były to plastry z żelowym opatrunkiem, który zabezpieczał pęcherze przed pęknięciem, krwawieniem, a co za tym idzie wdaniem się zakażenia. Z kolei do obtarć wybrałam plastry z materiałowym opatrunkiem. Teraz byłam już dobrze zabezpieczona na wszelkie możliwe sytuacje.

Wybrane przeze mnie materiały opatrunkowe były przede wszystkim wykonane z materiałów hipoalergicznych. To bardzo ważne, ponieważ mogą być one stosowane także przez osoby z wrażliwą i atopową skórą. Kolejną zaletą takich materiałów opatrunkowych jest także to, że materiał z których są wykonane jest przewiewny i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Skóra nie poci się, a więc stosowanie takich materiałów opatrunkowych jest higieniczne nawet przez dłuższy czas. W dodatku takie opatrunki są bardzo tanie.