Od dziecka mieszkałam z rodzicami w domku jednorodzinnym. Kilka lat temu odziedziczyłam to mieszkanie. Teraz uznałam, że ten budynek jest dla mnie za duży. Postanowiłam go sprzedać i kupić sobie jakieś mniejsze mieszkanie. Postanowiłam udać się w tym celu do agencji nieruchomości. Dostałam od nich listę dokumentów, które muszę skompletować w celu sprzedaży mieszkania. Jednym z tych dokumentów było świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Nie miałam takiego dokumentu, więc ktoś mi musiał go wystawić.

Zleciłam wykonanie charakterystyki energetycznej budynku

fachowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynkuOd swojego agenta nieruchomości dowiedziałam się, że fachowe świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, jest niezbędne do sprzedaży mieszkania. Powiedział mi on, że takie dokumenty są niezbędne w przypadku gdy chcemy sprzedać budynek lub lokal na podstawie umowy kupna – sprzedaży lub spółdzielczego prawa własności do lokalu, a także jeśli chcemy taki budynek lub lokal wynająć. Charakterystykę energetyczną lokalu należy także wykonać w miejscach, gdzie prowadzone są usługi na rzecz osób trzecich, a powierzchnia lokalu jest większa nić 250 metrów kwadratowych. Na świadectwo charakterystyki energetycznej budynku składa się audyt energetyczny, który określa ilość zużytej energii elektrycznej w budynku oraz z pomiarów, które określają efektywność zużycia tej energii. Wykonanie pomiarów i obliczeń związanych ze świadectwem charakterystyki energetycznej lokalu kończy się wystawieniem certyfikatu energetycznego. Dokument ten jest ważny 10 lat od momentu wystawienia, pod warunkiem że w tym czasie nie dokona się żadnej istotnej zmiany w instalacji elektrycznej. Musiałam znaleźć odpowiednią firmę energetyczną, która wykona dla mnie taką charakterystykę energetyczną budynku. Na szczęście udało mi się szybko znaleźć elektryka, który posiadał odpowiednie uprawnienia i wykonywał takie usługi w bardzo przystępnej, niskiej cenie, a także miał szybkie terminy. Od razu się z nim umówiłam na wykonanie usługi.

Byłam bardzo zadowolona, ponieważ wykonał on odpowiednie pomiary i obliczenia w ciągu jednego dnia. Na wyniki certyfikacji i odpowiednie zalecenia nie musiałam czekać dłużej niż do następnego dnia. Było to bardzo szybkie, ponieważ w większość firm kazali mi czekać od tygodnia do nawet dwóch tygodni na wyniki audytu i pomiarów. Teraz mogłam już dostarczyć świadectwo wykonania charakterystyki energetycznej budynku do mojego biura nieruchomości, żeby agent mógł wystawić moje mieszkanie na sprzedaż i napisać dla niego ofertę.