Świnki morskie to urocze gryzonie z rodziny kawiowatych, które zostały udomowione już w czasach przedkolumbijskich. Ze względu na swoje przyjazne usposobienie i fakt, że stosunkowo łatwo się oswajają i lubią towarzystwo człowieka są one popularnymi zwierzętami domowymi. Wyróżnia się wiele ras różniących się od siebie między innymi masą ciała, długością i strukturą włosa oraz umaszczeniem. Są także rasy całkowicie pozbawione owłosienia dzięki czemu są dobre dla alergików.

Znaczenie odpowiedniej karmy dla świnek morskich

odpowiednia karma dla świnki morskiejŚwinki Morskie żyją stosunkowo długo, szacunkowo długość ich życia wynosi od sześciu do ośmiu lat, choć nierzadko żyją one dłużej. By mogły przez całe swoje życie cieszyć się dobrym zdrowiem, mieć lśniącą sierść, zdrowe i mocne zęby a także nie zapadać na choroby układu pokarmowego warto zadbać o ich zdrowe odżywianie. Świnkę należy karmić w regularnych odstępach czasowych, najlepiej dwa razy dziennie. Są to bardzo mądre zwierzęta, które szybko przyzwyczajają się do pór karmienia i po niedługim czasie nauczą się dopominania kolejnego posiłku charakterystycznym pogwizdywaniem. Świnki często nie znają umiaru dlatego trzeba uważać na ilość pożywienia, którą się im podaje, w przeciwnym wypadku ich przejadanie się mogłoby się zakończyć groźną dla zdrowia otyłością. Świnki morskie są przystosowane anatomicznie oraz fizjologicznie do trawienia pokarmu, który zawiera duże ilości włókna. Pokarmy bogate we włókno pomagają świnkom ścierać zęby a także stanowią źródło energii. Bardzo ważnym składnikiem pożywienia są także pełnowartościowe węglowodany, zdrowe tłuszcze, a także białko. Odpowiednia karma dla świnki morskiej będzie pokrywała zapotrzebowanie na wszystkie te składniki. W połączeniu z sianem, zieleniną oraz warzywami i owocami świeżymi i suszonymi stanowić będzie dietę idealną. Na dobrej karmie nie warto oszczędzać, po znieważ zdrowa dieta stanowi klucz do dobrego samopoczucia, zdrowia i długowieczności zwierzęcia. Warto czytać składy wypisane na opakowaniach karm, starając się wybierać te jak najbardziej różnorodne o dużej ilości naturalnych składników.

Skutkiem złej diety u świnek morskich mogą być problemy z uzębieniem związane z przerostem nieścieranych włóknami zębów, problemy z otyłością, choroby układu pokarmowego, problemy z nerkami, a nawet przedwczesna śmierć.  Warto więc już od pierwszych dni posiadania świnki karmić ją wysokiej jakości, pełnowartościową zdrową karmą, dzięki czemu będziemy mogli długo cieszyć się jej obecnością w domu, unikniemy także jej stresu dyskomfortu związanego z chorobami i kosztownymi wizytami u weterynarzy.