Im więcej dokumentów zakupowych i sprzedażowych generuje firma, tym więcej pracy będzie miała księgowa.  Wszystkie transakcje jakie mają miejsce w firmie, muszą być udokumentowane fakturą, paragonem, lub rachunkiem. Są to niezbędne dokumenty, które przekazuje się pod koniec okresu rozliczeniowego do księgowej, w celu zarachowania na odpowiednich kontach analitycznych i syntetycznych oraz wyliczenia z nich wysokości podatków.

Jak wygląda usługa księgowa?

usługi księgoweProwadzenie księgowości wymaga skrupulatności i dokładności w wyliczeniach, ponieważ jeżeli po jednej stronie konta zabraknie choć jednego grosza, to nie będzie ono mogło zostać zamknięte. Żeby być dobrym księgowym, trzeba mieć sporą wiedzę i doświadczenie. Najważniejsze są podstawy, czyli skończenie studiów wyższych na kierunku Rachunkowość i Podatki, które najlepiej przygotowują do zawodu. Potem zostaje już tylko zdobycie praktyki i doświadczenia, które w trakcie pracy zawodowej się cały czas zwiększa. Usługi księgowe prowadzone przez biura są bardzo często wybierane przez przedsiębiorców, ponieważ są tanie. Chcąc zaoszczędzić na księgowości, lepiej skorzystać z usług biura rachunkowego niż zatrudniać samodzielną księgową. Kompleksowe usługi zawierają obsługę księgową, kadrową i także doradczą w zakresie prowadzonej działalności, ponoszonych kosztów, czy optymalizacji podatków. W jednym miejscu przedsiębiorca ma zapewnione wszystkie usługi i płaci za nie tylko raz. Wysokość abonamenty jest ustalana na początku współpracy i zależy od rodzaju oraz wielkości przedsiębiorstwa, ilości generowanych dokumentów księgowych w każdym miesiącu oraz od ewentualnej ilości zatrudnionych na umowy pracowników. Usługa księgowa głównie polega na prowadzeniu przez księgowych, książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych, lub pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Dzięki zatrudnieniu kilku księgowych, biura rachunkowe są w stanie jednocześnie rozliczać nawet kilkaset firm różnej wielkości i odmiennej formy prawnej.

Wybór najlepszego biura rachunkowego nie jest prosty, ponieważ w każdym mieście jest ich przynajmniej kilkadziesiąt. Z usług księgowych korzystają głównie mali i średni przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają więcej niż pięćdziesięciu ludzi. Jest to dla nich opłacalna usługa, ponieważ ceny zaczynają się już od stu pięćdziesięciu złotych za miesiąc, więc znacznie niżej niż wynagrodzenie samodzielnej księgowej. Ponadto jedyne czym się musimy przejmować, to opłacaniem w terminie abonamentu.