Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą wie jak ważne jest odpowiednie dokumentowanie prowadzonej sprzedaży. Jest to obowiązek i konieczność każdego właściciela. W zależności od rodzaju wykonywanej działalności dowodem sprzedaży towarów są paragony, ewidencje przychodów, rachunki lub faktury VAT. Żeby sprawnie prowadzić taką dokumentację warto zadbać o wybór odpowiedniego programu do fakturowania.

Wybór programu do fakturowania

prosty program do faktur dla firmyObecnie istnieje duży wybór płatnych lub darmowych programów. Niektóre maja tylko podstawowe funkcje, a inne są bardziej rozbudowane, które pozwalają na przykład na nanoszenie korekt czy drukowanie wpłat i przelewów. Prosty program do faktur dla firmy znajdziemy również w internecie. Producenci takich programów oferują je nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale również dla małych firm. Przy wyborze programu należy zwrócić uwagę na to czy dany system jest zgodny z przepisami prawa i czy będzie on na bieżąco aktualizowany. Aktualizacja jest bardzo pomocna z uwagi na to, że ustawy dotyczące rachunkowości i fakturowania często podlegają nowelizacjom. Program taki powinien umożliwiać wystawianie faktur w różnych wersjach, które będą zgodne z obowiązującymi wzorami. Faktury powinny automatycznie być wysyłane i zapisywane na dysk komputera w formacie PDF z uwagi na coraz częstsze występowanie e-faktur, które podpisywane są cyfrowo. Jeżeli wolimy jednak bardziej tradycyjną formę wysyłki to możemy również skorzystać z opcji wydruku i taki dokument nadać pocztą lub kurierem. Dużym ułatwieniem jest kiedy dany program posiada bazę klientów, towarów oraz usług. Przyśpiesza to obsługę i szybkość wystawiania dokumentów, ponieważ nie trzeba za każdym razem wprowadzać ręcznie wszystkich niezbędnych danych. Praktycznie każdy taki program, z którego możemy korzystać online ma w swojej ofercie darmowy okres próbny. Warto założyć więc konto w kilku aplikacjach i porównać ich funkcjonowanie, aby łatwiej wybrać ten, który będzie pasował do naszych potrzeb. Należy również zwrócić uwagę czy dane przez nas udostępniane będą w odpowiedni sposób zabezpieczone.

Wybór dobrego programu do fakturowania jest istotny. Od jego funkcjonalności zależy jak wygodnie będzie się nam pracowało i jakie operacje będziemy mogli wykonywać. Powinien on być indywidualnie dobierany tak, aby dla każdego był prosty w obsłudze. Dzięki wersjom demo każdy może przekonać się czy dany program jest dla niego i porównać go z innymi. Będziemy mogli wówczas bazować na własnej opinii, a nie opierać się na zapewnieniach producenta.