Istnieją procesy produkcyjne, które cechują się bardzo specyficznymi cechami. Jeśli decydujemy się na uruchomienie tego typu produkcji, często nie jesteśmy w stanie stworzyć optymalnej linii produkcyjnej wykorzystując jedynie dostępne na rynku maszyny i urządzenia. To oczywiście nie oznacza, że powinniśmy zmienić branże lub zrezygnować z otwierania własnej firmy. Na rynku jest bardzo wiele firm, które zajmują się kompleksową obsługą w zakresie tworzenia konkretnych linii produkcyjnych od podstaw.

Maszyny przemysłowe na zamówienie

projektowanie i budowa maszyn przemysłowych na zlecenieMożemy zlecić takiej firmie całościowe zaprojektowanie i zbudowanie dla nas takich urządzeń, które w pełni sprawdzą się w naszym zakładzie. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to proces bardzo długotrwały i złożony. Dlatego jeśli nie chcemy mieć opóźnień w kwestii uruchomienia linii produkcyjnej, powinniśmy myśleć o zleceniu takiej usługi już w momencie, kiedy mamy pełną dokumentację techniczną obiektu i wszystkie zgody na rozpoczęcie budowy hali. Projektowanie i budowa maszyn przemysłowych na zlecenie w takim przypadku nastąpi na podstawie dokładnych ustaleń na temat cyklu produkcyjnego oraz planu hali. Bardzo często jest nawet tak, że już w czasie powstawania projektu, konstruktor budynku współpracuje ze specjalistą od projektowania linii produkcyjnej. Dzięki temu hala i sprzęt w niej pracujący tworzą bardzo kompatybilną i uzupełniająca się fabrykę. Praca takich projektantów maszyn polega na tym, że na podstawie konkretnych wytycznych wykonują oni plany i projekty danych urządzeń. Wymaga to od nich bardzo specjalistycznej wiedzy z zakresu cykli produkcyjnych. Dlatego właśnie w zespole, który zajmuje się tworzeniem takiej specjalistycznej dokumentacji pracuje osoba, której zadaniem jest dopilnowanie, aby rozwiązanie było funkcjonalne dla danych procesów technologicznych. Oczywiście na każdym etapie prac są prowadzone konsultacje, zarówno z inwestorem jak i specjalistami w zakresie konkretnego procesu przetwórczego. Dzięki temu powstałe później maszyny będą praktyczne i spełnią oczekiwania pracowników.

Niejednokrotnie zdarza się tak, że projektanci i konstruktorzy korzystają z rozwiązań, które stworzyli wcześniej. Dopasowują oni tylko urządzenie do konkretnego przypadku. Można to robić na bardzo wiele sposobów. Czasami wystarczy tylko przeskalować dane elementy i stworzyć maszynę, które będzie większa lub mniejsza. Są jednak przypadki, kiedy to nie wystarcza i inżynierowie muszą dodać jakieś elementy lub dołączyć do maszyny jakieś podzespoły, które zmienią jej funkcję.