Hotel to swego rodzaju obiekt, do którego goście przybywają w różnym celu. Niektórzy pragną spędzić tam jedną noc, jako punkt przystankowy w ich drodze, inni przybywają tam z rodzinami i traktują hotel jako baza wypadowa do zwiedzania innych punktów i atrakcji w okolicy, a jeszcze inni przybywają do hotelu na urlop i oczekują dużej dawki zapewnionych atrakcji w samym hotelu. Aby spełnić wszystkie te wymagania hotele muszą być budynkami zaprojektowanymi w sposób przemyślany i mogący zapewnić wszelkie usługo dla swoich gości.

Projektowanie hotelów nowoczesnych

projekt hotelu nowoczesnegoZ zadaniem projektowania takich obiektów jak hotele muszą zmierzyć się architekci, którzy powinni śledzić obecne trendy i dopasowywać projekty pod zmieniające się zastosowania. Potrzeby gości zmieniają się w miarę upływu czasu i rozwoju gospodarczego regionu. Architekt wykonując projekt hotelu nowoczesnego powinien skupić się nie tylko na potrzebach gości, ale także inwestora. Powinien także wykorzystywać nowoczesne technologie, które zwiększają komfort budynku i obniżają koszty jego użytkowania. Trendem jest już obecnie projektowanie w hotelach zintegrowanej instalacji fotowoltaicznej w celu zapewnienia własnego źródła zasilania energią elektryczną pomieszczeń hotelu. Przy tak dużej liczbie pokoi koszty związane z energią pełnią istotną rolę w funkcjonowaniu tej jednostki jak i wpływają na cenę noclegu. W niektórych hotelach, które posiadają wewnętrzne baseny stosuje się także ekologiczne sposoby na ogrzewanie wody, które polegają na zastosowaniu kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Instalacje wewnątrz hotelowe to nie jedyne sposoby na współczesne projektowanie. Architekci dostają coraz więcej zleceń na projekty hoteli, które cechuje minimalne wykorzystanie przestrzeni zapewniające pomimo tego wysoki standard komfortu dla gości. Takie hotele nie potrzebują rozległych budynków i można je w łatwy sposób zaimplementować w centrach dużych miast. Niekiedy taki minimalizm jest szokujący, czego przykładem są projektowane licznie hotele-kapsuły w Japonii. Odpowiedni rozkład wnętrza również stanowi dla projektantów niełatwe zadanie, gdyż komunikacja w hotelu jest ważna. Odpowiednie rozmieszczenie wind i korytarzy w nowoczesnych obiektach powinno w łatwy i wygodny sposób ułatwić przemieszczanie się gości.

Oczywiście problemów do rozwiązania i zleceń do przetworzenia jest o wiele więcej, a rozważanie i przedstawienie współczesnych rozwiązań zajęłoby książkę. Tutaj chciałem tylko w sposób szybki i obrazowy przedstawić pewne nowoczesne możliwości projektowania hoteli. Temat jest jednak nie wyczerpany i odsyłam wszystkich zainteresowanych do poszukiwań również innych informacji na ten temat.