Przeszłam operację wstawienia endoprotezy

Wiele lat stojącej i fizycznej pracy odbiło się na moim zdrowiu. Kiedy przeszłam na emeryturę postanowiłam zadbać o zdrowie. Niestety mój ortopeda od razu powiedział, że moje biodra są w tak złym stanie, że konieczna staje się operacja wszczepienia endoprotezy. Ponieważ miałam tak duże bóle tej części cała, od razu zgodziłam się na operacje. Wiedziałam, że gorzej już być nie może. Teraz byłam już po operacji i przygotowywałam się na odpowiednią rehabilitację. Od razu po operacji przyszedł do mnie rehabilitant i wytłumaczył na czym będzie to polegać.

Przeszłam fachowy proces rehabilitacji

fachowa rehabilitacja po endoprotezieNie tracąc czasu od razu przeszedł od do tematu tego, na czym polega fachowa rehabilitacja po endoprotezie. Dowiedziałam się, że rehabilitację zaczynamy już teraz, w pierwszej dobie od operacji. Ta wstępne rehabilitacja polegała na odpowiednich ćwiczeniach oddechowych i utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśni w biodrze, tak aby nie doszło do zakrzepów i zastojów w żyłach. Dzięki temu mogłam uniknąć obrzęków i krwiaków. Już po kilku dniach takiego wzmocnienia mięśni nóg mogłam przejść do kolejnego etapu rehabilitacji. Rehabilitant wraz z lekarzem przeszli do stabilizacji mojego ciała. Nie było łatwo podnieść się z łóżka po tyle dniach leżenia, ale dzięki odpowiedniej rehabilitacji polegającej na prostych ćwiczeniach gimnastycznych już wkrótce odzyskałam pewną swobodę ruchów. Były to bardzo proste, nie obciążające ćwiczenia bardziej polegające na nauce odpowiedniego schylania się, kucania czy schodzenia i wchodzenia po schodach. Dzięki takim ćwiczeniom stałam się bardziej samodzielna jeśli chodzi o wykonywanie podstawowych czynności wokół siebie i kolejny etap rehabilitacji mogłam przerobić już w domowych warunkach. Ostatni etap rehabilitacji polegał na nauce prawidłowego chodzenia, odpowiedniego trzymania postawy i sylwetki oraz wzmocnienia mięśni nóg i pośladków po zabiegu. Dzięki tak fachowo przeprowadzonej rehabilitacji i codziennym ćwiczeniom już po trzech miesiącach od operacji mogłam odstawić kule.

Byłam bardzo zadowolona z przebiegu rehabilitacji. Dzięki fachowej operacji ból po operacji nie był uciążliwy, a ja szybko wróciłam do pełnej sprawności i samodzielności przy wykonywaniu codziennych, domowych obowiązków. Kolejną zaletą takiej rehabilitacji był fakt, że miałam codzienne wsparcie przy ćwiczeniach. Indywidualna rehabilitacja po takim zabiegu jest bardzo ważna, ponieważ rehabilitant może korygować każde wykonywane przez nas ćwiczenie. Niezmierne ważne jest, żeby wykonywać je poprawnie.