Refundowane przez NFZ leczenie uzależnień

Bardzo wiele osób zmaga się z problemem, jaki jest uzależnienie. Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach takich osób nie ma zbyt wiele, ponieważ mamy coraz większą wiedzę na temat szkodliwości używek. Okazuje się jednak, że taka wiedza nie każdego może powstrzymać przed nadużywaniem alkoholu czy substancji psychoaktywnych. Na ulicach każdego dnia możemy spotkać osoby, które toczą walkę z nałogiem. Nie jest to łatwe i faktem jest też to, że nie każdego stać na leczenie w prywatnych placówkach. Czy jest jakieś inne rozwiązanie, które byłoby dostępne dla wszystkich?

Czy z uzależnienia można się wyleczyć?

leczenie uzależnień NFZNie da się ukryć, że dostępność różnorodnych używek jest bardzo duża. Alkohol kupić można o każdej porze dnia i nocy, a także w święta. Można powiedzieć, że sklepy monopolowe zawsze mają stałych klientów. Równie łatwo można wejść w posiadanie substancji, które są przez prawo zakazane. Osoby, które chcą kupić narkotyki, znajdą odpowiedniego sprzedawcę na swoim osiedlu. Niestety ceny stają się coraz bardziej przystępne, co zachęca do korzystania. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo można wpaść w sidła nałogu. Dużo trudniej jest wrócić do normalnego życia. Wiele osób chciałoby zacząć skuteczne leczenie, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Prawie w każdym mieście znajdziemy ośrodek, który prowadzi leczenie uzależnień NFZ finansuje je w całości, dlatego każdy może skorzystać. Potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Wystarczy się do niego udać i opowiedzieć o swoim problemie. Warto wiedzieć o tym, że skuteczne leczenie musi trwać dłuższy czas. Pierwsze dni w ośrodku są dla każdego pacjenta trudne. Konieczny jest detoks, który może trwać nawet dziesięć dni. W tym czasie organizm ma szansę na to, aby oczyścić się z toksyn, zregenerować i wzmocnić. Pacjent odzyska również pełną świadomość i będzie mógł wziąć udział w terapii. Odbywa się ona zarówno w sposób indywidualny, jak i grupowy. Pacjenci w trakcie leczenia często są dla siebie wsparciem i potrafią się motywować do dalszej walki z nałogiem.

Wielu osobom wydaje się, że problem uzależnienia ich nie dotyczy. Lubią się napić czy zażywają różne substancje psychoaktywne. Każdy robi to z nieco innych powodów i każdy może się przekonać, że nie było warto sięgać po takie używki. Leczenie uzależnień to złożony proces, który trwać może nawet kilka miesięcy. Każdy, kto chce wrócić do normalnego życia, będzie mieć taką szansę. Potrzebna jest motywacja i wiara w to, że można żyć inaczej. Terapeuci będą wspierać pacjenta podczas procesu leczenia i pokażą mu, że życie w trzeźwości ma większy sens.