Coraz częściej zwracamy uwagę na jakość powietrza, którym oddychamy. W dobie alarmujących doniesień medialnych o bardzo dużym zagrożeniu smogowym problem oczyszczania powietrza dostarczanego do lokali mieszkalnych i użyteczności publicznej staje się priorytetem. Na szczęście dostęp do bardzo nowoczesnych technologii pozwala na budowanie bardzo skutecznych urządzeń nawiewowych i wentylacyjnych, które sa w stanie zatrzymać ogromną ilość zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Produkowane obecnie nowoczesne filtry powietrza stanowią o efektywności działania wszystkich urządzeń wspomnianych powyżej.

Filtracja powietrza w urządzeniach do klimatyzacji

filtry kompaktowe do klimatyzacjiUrządzenia do klimatyzacji są produkowane w bardzo róznych odmianach. Mogą to być całe skomplikowane sieci obiegające budynki lub występują jako urządzenia przenośne. Klimatyzatory służą do stworzenia komfortowej temperatury w wnętrzach mieszkalnych lub biurowych. Często są montowane w różnych lokalach użyteczności publicznej. Jednak ich rola nie ogranicza się jedynie do uzyskania najlepszej do funkcjonowania temperatury. Zadaniem klimatyzatorów jest również dostarczanie z zewnątrz powietrza poddanego filtracji, a w przypadku urządzeń przenośnych filtrowanie powietrza w ramach poszczególnych lokali. Urządzenia klimatyzacyjne muszą być zaopatrzone w filtry wstępnego oczyszczania umieszczone na wejściu powietrza zasysanego z otoczenia. Są to różnego rodzaju filtry kieszeniowe, kasetowe oraz filtry kompaktowe do klimatyzacji. Budowa filtrów powietrza nie jest skomplikowana ale opiera się na bardzo nowoczesnych materiałach o bardzo dużych zdolnościach filtracyjnych. To przede wszystkim włokna szklane, tkaniny polipropylenowe o dużej chłonności i przepuszczalności powietrza, węgiel aktywowany i inne włókniny metalowe oraz siatki aluminiowe. W przypadku filtrów kompaktowych materiał filtracyjny umieszczony jest w ramkach ze stali ocynkowanej, z tworzywa sztucznego lub w ramkach wykonanych ze specjalnego sztywnego kartonu.

Większość producentów filtrów wytwarza je oprócz modeli seryjnych na indywidualne zamówienia. Dotyczy to wielkości, kształtu oraz klasy filtracji powietrza. Filtry powietrza produkowane są ściśle według określonych przepisami norm. Wyróżniamy więc klasy filtrów wstępnych G, średnich M i wysokiego oczyszczania F. Zasadniczym zadaniem każdego użytkownika urządzeń klimatyzacyjnych jest okresowa wymiana filtrów. Zapobiega to zmniejszeniu przepływu powietrza oraz eliminuje możliwość rozrastania się na filtrze szkodliwych mikroorganizmów.