Rodzaje nośników pamięci do laptopa

Posiadacze laptopów musieli od dawna radzić sobie z ograniczoną pojemnością nośników pamięci, gdyż w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, starsze modele laptopów nie posiadały możliwości podłączenia dodatkowych dysków twardych. Nowsze typy, jednak, coraz częściej mogły być ulepszane, a ich magazyn danych powiększany o przynajmniej jeden dodatkowy dysk, w zależności od rozmiaru samego nośnika i rodzaju laptopa.

Nowoczesne nośniki danych do komputera przenośnego

dyski twarde do laptopówNa brak dużego magazynu danych mogli narzekać przede wszystkim posiadacze laptopów z dyskami półprzewodnikowymi. Podczas gdy były one o wiele szybsze i bardziej responsywne, posiadały znacznie mniejszą pojemność niż wolniejsze dyski optyczne, używane głównie w komputerach stacjonarnych do przechowywania dużych ilości danych. Z tego powodu, dyski twarde do laptopów stawały się coraz łatwiejsze do dostania i zamontowania w komputerze przenośnym, a coraz więcej producentów sprawdzonego sprzętu komputerowego wprowadzało takowe do ofert. Wybór dysku zależał głównie od potrzeb samego użytkownika. Laptopy przeznaczone do pracy wyposażano często w dyski optyczne o najwyższych pojemnościach. Były to nośniki identyczne jak te, które używane były w komputerach stacjonarnych, choć z oczywistych względów miały one o wiele bardziej kompaktowe rozmiary. Mimo iż ograniczało to ich pojemność końcową, nadal były świetnym wyborem dla wszystkich osób potrzebujących dużego magazynu danych. Dla graczy i osób zajmujących się obróbką grafiki na komputerze przenośnym, znacznie ważniejsza była szybkość działania sprzętu, dlatego znacznie częściej wybierali oni dyski półprzewodnikowe, nazywane w skrócie nośnikami SSD. Dyski takie były znacznie mniej pojemne, głównie ze względu na odmienną technologię konstrukcji i inną zasadę działania, aczkolwiek działały znacznie szybciej i zapewniały możliwość bardzo dynamicznej wymiany danych bez zakłóceń i zniekształceń.

Były one więc używane w połączeniu z systemami operacyjnymi i programami wymagającymi stabilnego i szybkiego działania nośnika. Niezależnie od rodzaju laptopa i jego przeznaczenia, rozszerzenie magazynu danych było zawsze dobrym pomysłem, zwłaszcza w modelach posiadających fabrycznie nośniki o niewielkiej pojemności. Atrakcyjne ceny dysków twardych oraz łatwość ich instalacji czy ewentualnej wymiany na lepsze modele również ułatwiały proces, coraz bardziej zrównując funkcjonalność laptopów z tą posiadaną przez komputery stacjonarne o łatwo wymienialnych podzespołach.