Suwnice to jedno z wielu urządzeń wykorzystywane już od wielu lat w wielu branżach produkcyjnych. Są one również podstawą funkcjonowania dużych firm przeładunkowych gdzie wymagane jest unoszenie bardzo dużych ładunków o ciężarze mierzonym w dziesiątkach lub setkach ton. To nie tylko unoszenie ładunków ale również bardzo dokładna nimi manipulacja umożliwiająca dostarczenia ładunku w określone miejsce z ogromną dokładnością.

Suwnica bramowa i pomostowa

suwnice bramowe dwudźwigaroweW przedsiębiorstwach produkcyjnych, magazynowych i zajmujących się przeładunkiem stosuje się dwa podstawowe modele suwnic. Są to różniące się między sobą budową i poziomem ułożenia torowiska suwnice pomostowe i bramowe. Zarówno suwnice bramowe jak i pomostowe mogą posiadać most złożony z jednego lub dwóch dźwigarów. Większe parametry udźwigu posiadają suwnice bramowe dwudźwigarowe. Tak samo jest w przypadku suwnic pomostowych. Suwnice bramowe pracują zwykle na zewnętrznych obszarach przedsiębiorstw i służą do wykonania szybkich prac przeładunkowych. Ich cechą charakterystyczną jest budowa przypominająca do złudzenia kształtem bramę. Dźwigary umieszczone są na kolumnach o różnej wysokości. Całą konstrukcja suwnicy jest zaopatrzona w system jezdny napędzany silnikiem elektrycznym umożliwiający przemieszczanie się urządzenia po specjalnie przygotowanym torowisku. Unoszenie ładunków umożliwia cięgnik poruszający się po moście. Jest on zaopatrzony w różne rodzaje zawiesi w zależności od ładunków. Zarówno w przypadku suwnic pomostowych jak bramowych są one produkowane ściśle pod zamówienie dla określonych miejsc i ładunków. Proces produkcji suwnicy jest poprzedzony wizją lokalną producenta. Suwnice pomostowe to rodzaj urządzeń montowanych wewnątrz hal przedsiębiorstw różnych branż. Torowiska pod suwnice pomostowe umieszczane są na pewnej wysokości, a ruch suwnicy i przenoszenie ładunków odbywa się ponad powierzchnią hali. Suwnice pomostowe mogą mieć bardzo różne rozpiętości i udźwig, a wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorstwa. W szczególnych przypadkach gdy praca suwnic ma się odbywać w ekstremalnych warunkach producenci wykonują suwnice specjalne. Są one zabezpieczane przed szkodliwymi czynnikami środowiska pracy. Chodzi przede wszystkim o wilgoć, wysokie temperatury, zagrożenie wybuchem, chemikalia czy duże zapalenie.

Suwnice to nieoceniona pomoc w uzyskaniu wymaganej wydajności przedsiębiorstwa i podniesienia bezpieczeństwa pracy. Przedsiębiorstwa funkcjonują na bardzo konkurencyjnym rynku i aby zapewnić sobie na nim miejsce wymagana jest bardzo duża szybkość przeprowadzania procesów produkcyjnych i logistycznych. Suwnice to niezbędna część parku maszynowego nowoczesnych przedsiębiorstw nastawionych na sukces.