Choć rodzina jest dla nas najważniejsza to musimy przyznać, że nie zawsze mamy szansę na szczęśliwe, udane relacje rodzinne. Nie bez powodu mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się jedynie na zdjęciach. Przyznać trzeba, że w tym powiedzeniu może być sporo prawdy, a problemy w rodzinie często generują kolejne problemy w innych sferach naszego życia codziennego. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że każdy problem możemy rozwiązać, a jeśli zakładamy, że wynika on z zaburzonych relacji rodzinnych to powinniśmy skupić się na ich odbudowie.

Jak naprawić zaburzone relacje rodzinne?

ustawienia systemowe berta hellingera dla rodzinWydawać by się mogło, ze odbudowa relacji rodzinnych nie jest trudna. Wystarczy tylko porozmawiać, skupić się na tym, co mówi do nas druga osoba, a następnie dojść do porozumienia lub też chociaż spróbować pójść na kompromis. Często jednak okazuje się, że naprawa relacji rodzinnych nie jest łatwa, a wszelkie próby ich naprawy spełzną na niczym. Obecnie jednak coraz większą popularnością cieszą się ustawienia systemowe Berta Hellingera dla rodzin. Ich celem jest poprawa zaburzonych, nieprawidłowych lub też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych za pomocą specjalnej, grupowej psychoterapii. Terapia ta polega na wcieleniu się poszczególnych członków grupy w dane osoby w rodzinie osoby, która jest poddawana terapii, a następnie przeanalizowanie odczuć, które towarzyszą poszczególnym osobom. Prowadzący terapię ustawia w przestrzeni osoby wcielające się w poszczególnych członków rodziny w taki sposób, aby odzwierciedlało to relacje panujące w rodzinie. Następnie rozpoczyna się sesja pytań, dzięki której uczestnicy mogą opowiedzieć o swoich odczuciach wobec danej sytuacji, przemyśleniach, refleksjach, a także mogą podzielić się towarzyszącymi im emocjami, pragnieniami, czy też spostrzeżeniami dotyczącymi danej sytuacji. Jeśli chodzi o czas trwania takiej sesji to wszystko zależy od stopnia zaburzenia relacji. Czasem sesja trwa godzinę, a czasem może przeciągnąć się do kilku godzin, jeśli dany przypadek jest skomplikowany. Pierwsze efekty takiej terapii możemy zauważyć już po jednej sesji, a z każdą kolejną z pewnością będziemy zauważać ich znacznie więcej.

Spośród wielu terapii, które możemy realizować w ramach poprawy naszej jakości życia rodzinnego ustawienia systemowe metodą Berta Hellingera wydają się najbardziej poprawiać nasze relacje rodzinne. To właśnie dzięki nim możemy bez większych przeszkód zbliżać się do członków naszej rodziny, naprawiać zaburzone relacje, a także próbować odbudować to, co zostało zniszczone. Jestem pewna, że dzięki tak skutecznej terapii uda nam się szybko przywrócić odpowiedni ład i spokój w naszej rodzinie.